fb pixel Milion chvilek pro demokracii – G.cz
Vyhledávání

Milion chvilek pro demokracii

Milion chvilek pro demokracii je kampaň, kterou vede spolek Milion chvilek. Tato kampaň si klade za cíl ukázat, že je tu obrovské množství lidí, pro které je nepřijatelné, aby byl premiérem České republiky předseda hnutí ANO Andrej Babiš, trestně stíhaný člověk s minulostí agenta StB.

Počátečním cílem kampaně bylo za 100 dní získat milion podpisů pod výzvu Chvilka pro rezignaci, která požadovala odstoupení Andreje Babiše z funkce premiéra ČR. Sběr podpisů odstartoval 25. února 2018, milion podpisů se však získat nepodařilo. K 5. červnu 2018 výzvu podepsalo „jen“ 254 tisíc lidí. Sběr podpisů však nadále pokračuje. V květnu 2019 bylo na listině už přes 340 tisíc podpisů. Svůj podpis připojily také osobnosti jako Jan Svěrák, Jiří Suchý, Vojta Dyk, Jiří Grygar či Vavřinec Hradilek.

Datum zahájení akce, 25. únor 2018, nebylo vybráno náhodou, ale k příležitosti 70. výročí komunistického puče. Kampaň navázala na předchozí studentskou výzvu Chvilka pro Andreje, která apelovala na splnění předvolebních slibů, vysvětlení kauzy Čapí hnízdo a dodržování demokratických mantinelů.

Hlavním krédem spolku Milion chvilek, který kampaň inicioval, je „podpora a kultivace demokratické kultury, občanské angažovanosti a veřejné diskuse v České republice“. Tento spolek byl založen 31. ledna 2018 a jeho předsedou se stal Mikuláš Minář. Minář byl předsedou až do září 2020,  kdy se rozhodl na tuto funkci rezignovat, protože má v plánu založit nové hnutí a vstoupit do politiky. Předsednickou funkci po něm převzal Benjamin Roll.

Na podporu svých cílů uspořádal spolek několik demonstrací:

 • 9. dubna 2018, Václavské náměstí - „Za slušného premiéra a slušnou vládu“
 • 22. května 2018, Staroměstské náměstí s pochodem k úřadu vlády - „Němá debata“
 • 29. května 2018, Staroměstské náměstí - „Poslední zvonění“
 • 5. června 2018, Václavské náměstí v Praze a dalších 200 měst a obcí - „Jednou provždy“
 • 17. listopadu 2018, Staroměstské náměstí - „Pochod za slušné Česko“
 • 23. listopadu 2018, Hradčanské náměstí - „Pochod za důvěryhodnou vládu“

K další sérii demonstrací došlo v souvislosti s výměnou na postu ministra spravedlnosti. Namísto ministra Jana Kněžínka, který podal demisi, jmenoval Babiš Marii Benešovou:

 • 29. dubna 2019, Staroměstské náměstí - „Pochod za nezávislost justice“
 • 6. května 2019, Staroměstské náměstí - „Jdeme znovu! Postavme se za nezávislost justice!“
 • 13. května 2019, Staroměstské náměstí - „Opravdu chceme demisi! Požadujeme demisi Marie Benešové!“
 • 21. května 2019, Václavské náměstí - „Všichni na Václavák – Demisi! Je čas vystavit vládě účet“
 • 28. května 2019, náměstí po celé ČR kromě Prahy - Demonstrace za nezávislost justice
 • 4. června 2019, Václavské náměstí v Praze - Demonstrace za nezávislost justice
 • 11. června 2019 na náměstích po celé ČR. Proti Babišovi se demonstrovalo ve 313 městech. Do ulic a na náměstí vyrazily tisíce nespokojených lidí.
 • 23. června 2019, Letenská pláň - „LETNÁ – Je to na nás!" Organizátoři odhadovali, že dorazí 200000 až 350000 demonstrujících.

Očekávání organizátorů se v neděli 23. června 2019 naplnilo.  Do protestu za nezávislost justice se zapojilo nejvíce lidí od roku 1989. Demonstranti zaplnili pláň na pražské Letné a také část přilehlého parku. Tehdejší předseda spolku Mikuláš Minář uvedl, že dorazilo přibližně čtvrt milionů lidí. Operátor T-Mobile jeho odhad potvrdil, když na základě dat ze své sítě zjistil, že na pláni bylo přes 258 tisíc lidí.  Později pak operátor údaj upřesnil na 283 tisíc lidí. 

Milion chvilek pro demokracii připomněl výročí událostí z 21. srpna 1969. Uskutečnil se pochod z Václavského náměstí na Hradčanské náměstí. Připomenutí událostí, ke kterým došlo na první výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy, proběhlo i na dalších místech po celé zemi.

Letná 2 – Znovu za demokracii

V sobotu 16. listopadu 2019 se uskutečnila další velká demonstrace za demokracii. Místem konání byla jako v předchozím případě Letenská pláň. V neděli 17. listopadu 2019 pak došlo k setkáním na náměstích a návsích po celé zemi.

Organizátoři akce se nechali slyšet, že třicet let po sametové revoluci nemáme moc důvodů k optimismu. Justice i veřejnoprávní média jsou v ohrožení a prezident nerespektující Ústavu slibuje premiérovi v obrovském střetu zájmů prezidentskou milost, bude-li to třeba. Setkáním na Letné chtějí dát najevo, že jim to není lhostejné. Chtějí se znovu postavit za demokracii a vyslat důrazný vzkaz, že se s nimi musí počítat.

Hlavním sdělením zůstává požadavek na demisi premiéra Andreje Babiše i ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Babiš se vyjádřil ve smyslu, že důvody k uskutečnění této demonstrace nechápe. Dle jeho mínění demonstranti jen využívají atmosféru 30. výročí sametové revoluce.

Další akce Milionu chvilek: „Demisi Andreje Babiše!“

Na přelomu listopadu a prosince 2019 se situace znovu vyhrotila. A to především ze dvou důvodů:

 • do Česka dorazil konečný audit (první ze dvou) Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a
 • nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra v kauze Čapí hnízdo.

V reakci na to bylo rozhodnuto, že akce nespokojených občanů budou pokračovat. Další byla svolána na úterý 10. prosince 2019. Původně bylo jako místo setkání plánováno pražské Karlovo náměstí, pro velký zájem však došlo k přesunu. K setkání nakonec došlo v 18:00 na pražském Václavském náměstí.  Podle pořadatelů se akce zúčastnilo až 80 tisíc lidí. Po krátkých projevech se vydal průvod na Hlavní nádraží, které nespokojení občané nabízeli cestujícím letáky. Behem akce byly vyhlášeny další demonstrace a jejich podoba.

V pondělí 16. prosince 2019 proběhly protestní akce po celé České republice (kromě Prahy a krajských měst). V  úterý 17. prosince 2019 od 18 hodin se bude na pražském Václavském náměstí konat demonstrace nazvaná Budoucnost bez Babiše.  Ve čtvrtek 19. prosince 2019 naopak proběhly protesty pouze v krajských městech (kromě Prahy), kam dorazily vyjádřit svůj názor tisíce lidí.

Cílem těchto akcí bylo oslovit co nejvíce lidí na území České republiky.

Nechceme jít cestou Maďarska a Polska

Další demonstrace na podporu demokracie se uskutečnila v neděli 1. 3. 2020 v Praze. Začala pochodem v 16:00 z Hradčanského náměstí. Demonstrace se pak konala od 17:00 na Staroměstském náměstí. Milion chvilek akci pojmenoval Nechceme jít cestou Maďarska a Polska. Hlavním popudem ke svolání demonstrace bylo zvolení advokáta Stanislava Křečka ochráncem veřejných práv. Důvodem ke konání demonstrace bylo mnohem více. Organizátoři například poukázali na skutečnost, že státní správa hájí zájmy Agrofertu a Babiš si bere občany jako své rukojmí.

Aktuálně poslední demonstrace

Zatím poslední demonstrace proběhla v úterý 9. června 2020 od 18:00 hodin na Staroměstské náměstí. Dostala název Vy ještě nemáte dost?! Od 8. června se smělo shromažďovat až 500 osob.  Právě pro 500 lidí organizátoři pražský protest z bezpečnostních důvodů kvůli koronaviru plánovali omezit. Kvůli bezpečnosti byl zrušen pochod před Úřad vlády. V den akce oznámil ministr zdravotnictví Adam  Vojtěch, že opatření zákazu shromažďování více než 500 osob se od 15:00 nevztahuje na demonstrace. Toto oznámení přišlo tři hodiny před začátkem demonstrace.

Demonstrovalo se nejen v Praze, ale také na dalších zhruba 150 místech po celé republice. Protesty se nesly v poklidném duchu a lidé dodržovali rozestupy.

Demonstrace za časů koronaviru

V pátek 6. listopadu 2020 spolek Milion chvilek oznámil, že plánuje na pondělí 16. listopadu demonstraci. Má se odehrávat formou videopřenosu. Podle organizátorů akce česká společnost čelí nejenom epidemické, ale i politické krizi a musí se semknout.

 

Další články