Andrej Babiš – G.cz
Vyhledávání

Andrej Babiš

Český politik a podnikatel slovenského původu Andrej Babiš se narodil 2. září 1954 v Bratislavě. Je v pořadí 12. předsedou vlády České republiky. Post premiéra zastává od prosince 2017.

Vzhledem k působení jeho otce v zahraničí, strávil část svého dětství v Paříži. Chodil zde do první třídy na základní škole při československém velvyslanectví. Během působení jeho otce ve Švýcarsku navštěvoval gymnázium Collège Rousseau. Po návratu chodil na gymnázium v Bratislavě, kde v roce 1974 také odmaturoval. Následovalo studium na Obchodní fakultě Vysoké školy ekonomické v Bratislavě. Během studia se věnoval práci v mezinárodní organizaci studentů AIESEC, díky čemuž se mu podařilo vycestovat na brigády do Lille či Dijonu. 

Dle dokumentů z archívu slovenského Ústavu paměti národa byl Andrej Babiš od 12. listopadu 1980 evidován jako důvěrník Státní bezpečnosti (StB). Vázací akt měl podepsat 11. listopadu 1982, čímž se stal agentem StB s krycím jménem Bureš. Agentem StB byl až do roku 1985. Babiš později jakoukoli spolupráci s StB popřel a Ústav paměti národa zažaloval.

Na podzim 1985 byl vyslán do marockého hlavního města Rabatu, kde zastával pozici československého obchodního delegáta. Zastupoval více než desítku podniků. Zpátky do Bratislavy se i s rodinou vrátil v roce 1991. V roce 1992 stal zakladatelem společnosti Agrofert. Tehdy se jednalo o společnost s ručením omezeným. Dnes je Agrofert akciovou společností a největším českým zemědělským, potravinářským a chemickým holdingem. V roce 2016 byla schválena změna zákona, přezdívaná také Lex Babiš, která vládním činitelům zakazovala vlastnictví médií a přijímání státních dotací prostřednictvím jejich firem. Babiš tak převedl své společnosti do svěřenských fondů.

Široké veřejnosti je Babiš znám především jako lídr hnutí ANO (ANO 2011). Jeho politická kariéra odstartovala v listopadu 2011, když založil občanskou iniciativu Akce nespokojených občanů. Politické hnutí ANO 2011 bylo registrováno 11. května 2012 a v srpnu téhož roku se stal jeho předsedou. Babiš byl ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 lídrem kandidátky v Praze. ANO získalo ve volbách 18,65 % hlasů a umístilo se na druhém místě za ČSSD. Dne 26. října 2013 se stal Babiš poslancem. 

V lednu 2014 byl jmenován vicepremiérem a ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky. Jako ministr financí se mu například podařilo prosadit elektronickou evidenci tržeb (EET). 

5. května 2017 podal premiér Sobotka návrh na odvolání Babiše z vlády.

Jeho hnutí v říjnu 2017 ve volbách do Poslanecké sněmovny zvítězilo. ANO získalo 78 mandátů, Babiš obhájil post poslance. Prezident Miloš Zeman jej pověřil jednáním o sestavení vlády a dne 6. prosince 2017 jej jmenoval premiérem. Babiš se pokusil sestavit vládu z členů ANO a nestraníků, jenomže ta důvěru Poslanecké sněmovny nezískala. 

V červnu 2018 jej prezident Zeman jmenoval podruhé premiérem. Napodruhé navrhl Babiš vládu složenou jak z členů ANO, tak členů ČSSD. Koaliční smlouva mezi ČSSD a ANO byla podepsána 10. července 2018. Vláda získala důvěru 12. července 2018 krátce po půlnoci, k čemuž by nemohlo dojít bez přispění Komunistické strany Čech a Moravy.

Jedním z nejkontroverznějších počinů kolem miliardáře Andreje Babiše je dění kolem Čapího hnízda. Kauza Čapí hnízdo se točí kolem podezření z dotačního podvodu. Andrej Babiš je v rámci této kauzy obviněn z poškození finančních zájmů EU. Měl využít farmu Čapí hnízdo pro získání dotace určené pro malé a středně velké firmy, neboť Agrofert by tuto dotaci nezískal.

Další články