demonstrace proti Babišovi – G.cz
Vyhledávání

demonstrace proti Babišovi

Série demonstrací, kterou uspořádal spolek Milion chvilek v rámci kampaně Milion chvilek pro demokracii. Předsedou spolku je aktivista Benjamin Roll. V této funkci vystřídal Mikuláše Mináře, který byl předsedou od ledna 2018 do září 2020. Z postu předsedy odstoupil, protože se chce věnovat aktivně politice a založit nové hnutí. Demonstrující protestují proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti a proti premiérovi Andreji Babišovi. Žádají jejich demisi. Demonstrujícím vadí střet zájmů českého premiéra a předsedy hnutí ANO.

Demonstrace proti Babišovi

 • 29. dubna 2019, Staroměstské náměstí - „Pochod za nezávislost justice“ 
 • 6. května 2019, Staroměstské náměstí - „Jdeme znovu! Postavme se za nezávislost justice!“
 • 13. května 2019, Staroměstské náměstí - „Opravdu chceme demisi! Požadujeme demisi Marie Benešové!“
 • 21. května 2019, Václavské náměstí - „Všichni na Václavák – Demisi! Je čas vystavit vládě účet“
 • 28. května 2019, náměstí po celé ČR kromě Prahy - Demonstrace za nezávislost justice
 • 4. června 2019, Václavské náměstí v Praze - Demonstrace za nezávislost justice
 • 11. června 2019 na náměstích po celé ČR. Proti Babišovi se demonstrovalo ve 313 městech. Do ulic a na náměstí vyrazily tisíce nespokojených lidí.
 • 23. června 2019, Letenská pláň - „LETNÁ – Je to na nás!“ začátek od 16:30

V neděli 23. června 2019 se naplnilo očekávání organizátorů ze spolku Milion chvilek a do protestu za nezávislost justice se zapojilo nejvíce lidí od roku 1989. Demonstranti zaplnili pláň na pražské Letné a také část přilehlého parku. Tehdejší předseda spolku Mikuláš Minář uvedl, že dorazilo přibližně čtvrt milionů lidí. Operátor T-Mobile jeho odhad potvrdil, když na základě dat ze své sítě zjistil, že na pláni bylo přes 258 tisíc lidí.  Později pak operátor údaj upřesnil na 283 tisíc lidí.

O masivní demonstraci informovala média po celém světě. Premiér Andrej Babiš, proti kterému se pravidelné demonstrace konají, se s názory demonstrujících neztotožňuje.

Milion chvilek pro demokracii připomněl výročí událostí z 21. srpna 1969. Uskutečnil se pochod z Václavského náměstí na Hradčanské náměstí. Připomenutí událostí, ke kterým došlo na první výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy, proběhlo i na dalších místech po celé zemi.

Demonstrující požadují splnění následujících bodů: 

 • Přijetí pojistek nezávislosti justice + Demisi Marie Benešové!
 • Agrofert vrátí všechny neprávem obdržené dotace.
 • Konec dotací, daňových úlev, investičních pobídek a státních zakázek pro Agrofert.
 • Andrej Babiš se zbaví médií. 
 • Demisi Andreje Babiše.

Letná 2 - Znovu za demokracii

V sobotu 16. listopadu 2019 se uskutečnila další velká demonstrace za demokracii. Místem konání byla jako v předchozím případě Letenská pláň. V neděli 17. listopadu 2019 pak došlo k setkáním na náměstích a návsích po celé zemi.

Organizátoři akce se nechali slyšet, že třicet let po sametové revoluci nemáme moc důvodů k optimismu. Justice i veřejnoprávní média jsou v ohrožení a prezident nerespektující Ústavu slibuje premiérovi v obrovském střetu zájmů prezidentskou milost, bude-li to třeba. Setkáním na Letné chtějí dát najevo, že jim to není lhostejné. Chtějí se znovu postavit za demokracii a vyslat důrazný vzkaz, že se s nimi musí počítat.

Hlavním sdělením zůstává požadavek na demisi premiéra Andreje Babiše i ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Babiš se vyjádřil ve smyslu, že důvody k uskutečnění této demonstrace nechápe. Dle jeho mínění demonstranti jen využívají atmosféru 30. výročí sametové revoluce.

Další akce Milionu chvilek: „Demisi Andreje Babiše!“

Na přelomu listopadu a prosince 2019 se situace znovu vyhrotila. A to především ze dvou důvodů:

 • do Česka dorazil konečný audit (první ze dvou) Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a
 • nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra v kauze Čapí hnízdo.

V reakci na to bylo rozhodnuto, že akce nespokojených občanů budou pokračovat. Další byla svolána na úterý 10. prosince 2019. Původně bylo jako místo setkání plánováno pražské Karlovo náměstí, pro velký zájem však došlo k přesunu. K setkání nakonec došlo v 18:00 na pražském Václavském náměstí.  Podle pořadatelů se akce zúčastnilo až 80 tisíc lidí. Po krátkých projevech se vydal průvod na Hlavní nádraží, které nespokojení občané nabízeli cestujícím letáky. Behem akce byly vyhlášeny další demonstrace a jejich podoba.

V pondělí 16. prosince 2019 proběhly protestní akce po celé České republice (kromě Prahy a krajských měst). V  úterý 17. prosince 2019 od 18 hodin se bude na pražském Václavském náměstí konat demonstrace nazvaná Budoucnost bez Babiše.  Ve čtvrtek 19. prosince 2019 proběhly protesty pouze v krajských městech (kromě Prahy), kam přijely demonstrovat tisíce lidí.

Cílem těchto akcí je oslovit co nejvíce lidí na území České republiky.

Nechceme jít cestou Maďarska a Polska

Další demonstrace na podporu demokracie se uskutečnila v neděli 1. 3. 2020 v Praze. Začala pochodem v 16:00 z Hradčanského náměstí. Demonstrace se pak konala od 17:00 na Staroměstském náměstí. Milion chvilek akci pojmenoval Nechceme jít cestou Maďarska a Polska. Hlavním popudem ke svolání demonstrace bylo zvolení advokáta Stanislava Křečka ochráncem veřejných práv. Důvodem ke konání demonstrace bylo mnohem více. Organizátoři například poukázali na skutečnost, že státní správa hájí zájmy Agrofertu a Babiš si bere občany jako své rukojmí.

Další demonstrace se konala v úterý 9. června 2020 od 18:00 hodin na Staroměstské náměstí. Dostala název Vy ještě nemáte dost?! Od 8. června se smělo shromažďovat až 500 osob. Toto nařízení se ovšem nevztahovalo na veřejná shromáždění, na nichž jsou dodrženy bezpečnostní rozestupy, což potvrdil i ministr vnitra Jan Hamáček.

Demonstrace za časů koronaviru

V pátek 6. listopadu 2020 spolek Milion chvilek oznámil, že plánuje na pondělí 16. listopadu demonstraci. Má se odehrávat formou videopřenosu. Podle organizátorů akce česká společnost čelí nejenom epidemické, ale i politické krizi a musí se semknout.