demonstrace proti Babišovi – G.cz
Vyhledávání

demonstrace proti Babišovi

Série demonstrací, kterou uspořádal spolek Milion chvilek v rámci kampaně Milion chvilek pro demokracii. Předsedou spolku je aktivista Mikuláš Minář. Demonstrující protestují proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti a proti premiérovi Andreji Babišovi. Žádají jejich demisi. Demonstrujícím vadí střet zájmů českého premiéra a předsedy hnutí ANO.

Demonstrace proti Babišovi: 

 • 29. dubna 2019, Staroměstské náměstí - „Pochod za nezávislost justice“ 
 • 6. května 2019, Staroměstské náměstí - „Jdeme znovu! Postavme se za nezávislost justice!“
 • 13. května 2019, Staroměstské náměstí - „Opravdu chceme demisi! Požadujeme demisi Marie Benešové!“
 • 21. května 2019, Václavské náměstí - „Všichni na Václavák – Demisi! Je čas vystavit vládě účet“
 • 28. května 2019, náměstí po celé ČR kromě Prahy - Demonstrace za nezávislost justice
 • 4. června 2019, Václavské náměstí v Praze - Demonstrace za nezávislost justice
 • 11. června 2019 na náměstích po celé ČR. Proti Babišovi se demonstrovalo ve 313 městech. Do ulic a na náměstí vyrazily tisíce nespokojených lidí.
 • 23. června 2019, Letenská pláň - „LETNÁ – Je to na nás!“ začátek od 16:30

V neděli 23. června 2019 se naplnilo očekávání organizátorů ze spolku Milion chvilek a do protestu za nezávislost justice se zapojilo nejvíce lidí od roku 1989. Demonstranti zaplnili pláň na pražské Letné a také část přilehlého parku. Předseda spolku Mikuláš Minář uvedl, že dorazilo přibližně čtvrt milionů lidí. Operátor T-Mobile jeho odhad potvrdil, když na základě dat ze své sítě zjistil, že na pláni bylo přes 258 tisíc lidí.  Později pak operátor údaj upřesnil na 283 tisíc lidí.

O masivní demonstraci informovala média po celém světě. Premiér Andrej Babiš, proti kterému se pravidelné demonstrace konají, se s názory demonstrujících neztotožňuje.

Milion chvilek pro demokracii připomněl výročí událostí z 21. srpna 1969. Uskutečnil se pochod z Václavského náměstí na Hradčanské náměstí. Připomenutí událostí, ke kterým došlo na první výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy, proběhlo i na dalších místech po celé zemi.

Demonstrující požadují splnění následujících bodů: 

 • Přijetí pojistek nezávislosti justice + Demisi Marie Benešové!
 • Agrofert vrátí všechny neprávem obdržené dotace.
 • Konec dotací, daňových úlev, investičních pobídek a státních zakázek pro Agrofert.
 • Andrej Babiš se zbaví médií. 
 • Demisi Andreje Babiše.

Letná 2 - Znovu za demokracii

V sobotu 16. listopadu 2019 od 14 hodin se uskuteční další velká demonstrace za demokracii. Místem konání je opět Letenská pláň. V neděli 17. listopadu 2019 má pak dojít k setkáním na náměstích a návsích po celé zemi. V seznamu akcí Milionu chvilek pro demokracii k 17. 11. je přes 130 událostí.

Organizátoři akce se nechali slyšet, že třicet let po sametové revoluci nemáme moc důvodů k optimismu. Justice i veřejnoprávní média jsou v ohrožení a prezident nerespektující Ústavu slibuje premiérovi v obrovském střetu zájmů prezidentskou milost, bude-li to třeba. Setkáním na Letné chtějí dát najevo, že jim to není lhostejné. Chtějí se znovu postavit za demokracii a vyslat důrazný vzkaz, že se s nimi musí počítat.

Hlavním sdělením zůstává požadavek na demisi premiéra Andreje Babiše i ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Babiš se vyjádřil ve smyslu, že důvody k uskutečnění této demonstrace nechápe. Dle jeho mínění demonstranti jen využívají atmosféru 30. výročí sametové revoluce.