fb pixel Mikuláš Minář – G.cz
Vyhledávání

Mikuláš Minář

Český politik a politický aktivista Mikuláš Minář se narodil 6. března 1993 v jihočeských Vodňanech. Do září 2020 byl předsedou spolku Milion chvilek. 27. září 2020 oznámil svou rezignaci, protože se rozhodl vstoupit aktivně do politiky.

Na začátku prosince 2020 představil nové politické hnutí, kterému dal název Lidé PRO. Hnutí podporuje celá řada osobností. Poradkyní je například předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Studium Mikuláše Mináře

Minář studuje tři obory na Karlově univerzitě: dvouobor filosofie a bohemistika na Filozofické fakultě a evangelickou teologii na Evangelické teologické fakultě. Studium však v roce 2017 přerušil, aby se mohl věnovat svým pestrým aktivitám.

Spolek Milion chvilek

V lednu 2018 se stal předsedou spolku Milion chvilek, který vede kampaň Milion chvilek pro demokracii. V roce 2019 byl hlavním organizátorem demonstrací proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Po několika menších demonstracích za nezávislost justice, zaplnily pražské Václavské náměstí a Staroměstské náměstí desetitisíce lidí. Zatím největší protest od listopadu 1989 se konal v neděli 23. června 2019 na Letenské pláni, kam dle odhadů dorazilo přes 250 tisíc lidí. Další velká demonstrace je naplánována na 16. listopadu 2019.

Na dotaz, proč se stal politickým aktivistou, odpověděl: „Protože mi před volbami v říjnu 2017 přišla do schránky Smlouva Andreje Babiše s občany ČR. Mimořádně jsem se jí podivil a řekl si, že bych se mohl začít o politiku víc zajímat.“