fb pixel Pět životních pravd, které jsme si odnesli z tohoto svobodného a demokratického víkendu – G.cz
Vyhledávání

Pět životních pravd, které jsme si odnesli z tohoto svobodného a demokratického víkendu

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Pravděpodobně nejsvobodnější víkend v celém letošním roce je za námi. Statisíce lidí pohybujících se po Praze si pokojně zademonstrovaly během dvou dnů a ukázaly naší veřejnosti, co si myslí. Zatímco v sobotu dali lidé na Letenské pláni najevo svůj nesouhlas s českým premiérem, v neděli pro změnu na Národní třídě slavili a manifestovali za 30 let svobody a demokracie. A co jsme si z toho odnesli?

Martin Miko
Martin Miko 18.11.2019, 11:44

Každý rok si 17. listopadu připomínáme, že svoboda a demokracie není zadarmo. Letos jsme si tyto hodnoty připomínali hned dva dny po sobě, a to 16. listopadu na Letné a 17. listopadu na Národní třídě, kde na nás čekal bohatý program. Zatímco v sobotu lidé vyjadřovali nesouhlas a nespokojenost se současným stavem naší politické situace, tak v neděli slavili 30 let od sametové revoluce. My jsme si z tohoto víkendu odnesli několik zásadních životních pravd.

1. Andrej Babiš je nenáviděné ranní ptáče

Český premiér vyrazil v neděli položit květinu a zapálit svíčku na Národní třídě už v 7:15 ráno, jelikož se chtěl nejspíš vyhnout skandujícím davům. To se mu bohužel nepodařilo, protože lidé už na něj čekali od rána, a tak uctil památku trochu pro něj nesametově - za nesouhlasného pískání a pokřikování. Lidé řvali jako jeden muž slova jako: „Hanba!“. Podle některých archivních dokumentů byl totiž Babiš pod přezdívkou Bureš veden v StB, což se lidem nelíbí. Rovněž nás zaujalo, že tento nejoblíbenější český politik měl s sebou doslova armádu policistů a ochranky. Čím víc lidí tě zbožňuje, tím víc lidí tě nenávidí.

2. I mezi demokraty jsou burani, Klaus jr. by mohl vyprávět

I když Václav Klaus jr. (Trikolóra) nemusí patřit mezi naše oblíbence, přesto nesmíme zapomínat na to, že i on se před 30 lety účastnil sametové revoluce, tudíž nebyl jediný důvod k tomu na něj pořvávat na Národní třídě, kam přišel se svou dcerou zapálit svíčku. Vyjádřit veřejně svůj názor sice patří k demokracii, nicméně když jde někdo uctít památku za tu samou věc jako ten druhý, tak by se tohle dít němělo. Navíc měl v ruce malé dítě! Pro jeho dceru tohle musel být orpavdu zážitek!

3. Sochy významných osobností slouží k zneuctění člověka

Česká pirátská strana se pochlubila tím, že Česká republika dosud nemá sochu Václava Havla, a proto by bylo dobré ji představit. Kdyby tuto sochu sám Havel viděl, pravděpodobně by radost neměl. Na první pohled totiž připomíná zahradního trpaslíka, kterého si za pár stovek můžete pořídit ve stánku u německých hranic. Ano, socha Věry Špinarové nasadila laťku vysoko, nicméně Václav Havel jí může s přehledem konkurovat.

4. Lidé si vzpomněli na Kaisera a Lábuse, kteří předpověděli budoucnost

Ano, je to tak. Mnoho dnešních studentů totiž vlastně ani neví, co se stalo před 30 lety. Na sociálních sítích se totiž objevila anketa, která to dokazuje. V souvislosti s tím někdo vytáhl z archivu humornou scénku s názvem Zkouška z dějepisu v roce 2001, kde Kaiser a Lábus předvádějí scénku ze školního prostředí, ve které je zkoušena studentka z událostí 17. listopadu roku 1989.

5. 17. listopad is the new hledání hub

Tento víkend byl rozhodně důvod k digitálnímu detoxu, protože jakmile jste tento víkend zapli Facebook nebo Instagram, objevovaly se všude ty stejné fotografie ze stejných míst, akorát že z jiného úhlu. Pokud jste neslavili svobodu a neprotestovali proti Babišovi, udělali jste nejlíp, když jste si otevřeli knížku nebo šli do kina.

A zde máte velký rozhovor se senátorem Jiřím Dienstbierem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články