fb pixel Mikuláš Minář z Milionu chvilek, burcující republiku proti premiéru Babišovi, je podle deníku The Times vycházející hvězda roku 2020 – G.cz
Vyhledávání

Mikuláš Minář z Milionu chvilek, burcující republiku proti premiéru Babišovi, je podle deníku The Times vycházející hvězda roku 2020

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář dostal neobvyklý vánoční dárek, dá se tak říct. Britský deník The Times ho zařadil mezi dvacet vycházejících hvězd letošního roku.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 4.1.2020, 17:33

Tento britský deník sestavil seznam dvaceti osob z celého světa, o kterých si myslí, že bude v roce 2020 slyšet. Mikuláš Minář si tuto nominaci vysloužil tím, že se mu 30 let po pádu komunismu podařilo do ulic svolat statisíce lidí, kteří protestují proti současné vládě Andreje Babiše i jeho osobě přímo. Vedle předsedy spolku Milion chvilek se mezi hvězdnou dvacítkou ocitl například hlavní organizátor hongkongských protestů Jimmy Sham, ale také 14letá španělská princezna Leonora. Minář tak rozhodně není ve špatné společnosti.

Ten v hořčicové košili

List The Times nevyzdvihuje jen úspěchy mladého aktivisty, kdy o něm doslovně říká: „Pan Minář zorganizoval největší protesty v zemi od roku 1989, posledního z nich se účastnilo přes 250 tisíc lidí, a je tak klíčovým politickým hráčem české politiky,“ píšou v britském listě. A ten si také všiml Minářova zevnějšku. Neopomněl zdůraznit, že Minář na veřejnosti vystupuje téměř výhradně v oblečení hořčičné barvy. I díky zrzavým vlasům pak hlavní tvář protivládních protestů přirovnávají k herci Damianu Lewisovi. Ten hrál majora Richarda Winterse ve válečném seriálu Bratrstvo neohrožených. Mezi jeho další významné role patří také seržant v sérii Ve jménu vlasti.

Spolek Milion chvilek pro demokracii, v jehož čele Minář, stojí zorganizoval během roku 2019 sérii demonstrací namířených proti změnám v justici, a to včetně odvolání ministryně spravedlnosti Marie Benešové a především pak premiérovi Andreji Babišovi, který je ve střetu zájmů a doposud jasně nevysvětlil své majetkové poměry. Premiér navíc aktuálně opět čelí trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Protesty se konaly po celé zemi, nejvíce však zaujaly ty na pražské Letné, kde se vloni v červnu a v listopadu sešlo dle některých údajů až 300 tisíc účastníků. Další demonstrace pořádané Milionem chvilek pro demokracii byla také například na Václavském náměstí nebo na Staroměstském náměstí. Demonstranti se vydali také na pražské Hlavní nádraží. A další akce se dají předpokládat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články