Roman Prymula – G.cz
Vyhledávání

Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula se narodil 4. února 1964 v Pardubicích. Jeho oborem je zejména imunizace, zabývá se také problematikou vakcín. V letech 2009 až 2019 byl ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové. V roce 2017 se stal náměstkem ministra zdravotnictví ČR.

Na jednání vlády ČR 15. března 2020 byl Roman Prymula v souvislosti s nouzovým stavem vyhlášeným kvůli epidemii koronavirového onemocnění COVID-19 jmenován předsedou Ústředního krizového štábu.

Studium a výzkum vakcín

Roman Prymula vystudoval medicínu na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové a dále pak na Vojenském lékařském výzkumném a doškolovacím ústavu JEP v Hradci Králové. Navštěvoval také Birminghamskou univerzitu, kde se mu podařilo získat mezinárodní atest v řízení nemocnic. Po dokončení studií se věnoval hygieně a epidemiologii. 

Když se vrátil z Birminghamu do rodné vlasti, nastoupil  na katedru epidemiologie tehdejší Vojenské lékařské akademie JEP. Podílel se na vývoji či studiu vakcín např. proti pneumokoku, rotavirům, spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo lidským papilomavirům. Stal se také autorem několika publikací zaměřených na očkování.

Manažerská kariéra

V letech 2002 až 2004 byl rektorem  Vojenské lékařské akademie, předtím zastával post prorektora. V letech 2004 až 2009 stál jako děkan v čele Fakulty vojenského zdravotnictví.

Je také předsedou České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a členem řady mezinárodních společností věnujících se preventivní medicíně.

Zkušenost z minulosti má i s Ústředním krizovým štábem – byl členem jeho biologického poradního výboru.

V roce 2016 byl poradcem ministra zdravotnictví ČR Miloslava Ludvíka, 1. března 2020 byl jmenován náměstkem pro zdravotní péči.

V době pandemie koronaviru je klíčovým náměstkem vlády ČR. Svůj post na ministerstvu chtěl krátce předtím zastávat pouze na částečný úvazek, neboť se mu nelíbilo směrování rezortu. Když však vláda ustanovila krizový štáb, byl Prymula postaven do jeho vedení, i když měl včele dle zákona stát ministr vnitra, kterým je Jan Hamáček z ČSSD.

Další články
Zavřít reklamu