fb pixel Roman Prymula – G.cz
Vyhledávání

Roman Prymula

Politik a epidemiolog Roman Prymula se narodil 4. února 1964 v Pardubicích. Jeho oborem je zejména imunizace, zabývá se také problematikou vakcín. V letech 2009 až 2019 byl ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové. V roce 2017 se stal náměstkem ministra zdravotnictví ČR. Dne 21. září 2020 byl jmenován ministrem zdravotnictví České republiky. Ve funkci vystřídal Adama Vojtěcha, který na post ministra tentýž den rezignoval. Prymula ve  funkci ministra zdravotnictví vydržel pouhých 38 dnů. Dne 29. října přijla prezident Miloš Zeman jeho demisi a jmenoval jeho nástupce. Tím se stal lékař Jan Blatný.

Na jednání vlády ČR 15. března 2020 byl Roman Prymula v souvislosti s nouzovým stavem vyhlášeným kvůli epidemii koronavirového onemocnění COVID-19 jmenován předsedou Ústředního krizového štábu.

Studium a výzkum vakcín

Roman Prymula vystudoval medicínu na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové a dále pak na Vojenském lékařském výzkumném a doškolovacím ústavu JEP v Hradci Králové. Navštěvoval také Birminghamskou univerzitu, kde se mu podařilo získat mezinárodní atest v řízení nemocnic. Po dokončení studií se věnoval hygieně a epidemiologii. 

Když se vrátil z Birminghamu do rodné vlasti, nastoupil  na katedru epidemiologie tehdejší Vojenské lékařské akademie JEP. Podílel se na vývoji či studiu vakcín např. proti pneumokoku, rotavirům, spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo lidským papilomavirům. Stal se také autorem několika publikací zaměřených na očkování.

Manažerská kariéra

V letech 2002 až 2004 byl rektorem  Vojenské lékařské akademie, předtím zastával post prorektora. V letech 2004 až 2009 stál jako děkan v čele Fakulty vojenského zdravotnictví.

Je také předsedou České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a členem řady mezinárodních společností věnujících se preventivní medicíně.

Zkušenost z minulosti má i s Ústředním krizovým štábem – byl členem jeho biologického poradního výboru.

V roce 2016 byl poradcem ministra zdravotnictví ČR Miloslava Ludvíka, 1. března 2020 byl jmenován náměstkem pro zdravotní péči.

Z náměstka ministrem

V době pandemie koronaviru je klíčovým náměstkem vlády ČR. Svůj post na ministerstvu chtěl krátce předtím zastávat pouze na částečný úvazek, neboť se mu nelíbilo směrování rezortu. Když však vláda ustanovila krizový štáb, byl Prymula postaven do jeho vedení, i když měl včele dle zákona stát ministr vnitra, kterým je Jan Hamáček z ČSSD. Po odstoupení Adama Vojtěcha se stal ministrem zdravotnictví České republiky.

Údajné porušení vládních nařízení


V noci ze středy 21. října na čtvrtek 22. října jej redaktoři Blesku přistihli, jak vychází z restaurace na Vyšehradě, která měla být podle jím vyhlášeného nařízení zavřená.  Navíc odešel be roušky. Jednalo se o luxusní podnik Rio´s, do kterého měl dorazit před desátou hodinou večerní. Sešel se zde s prvním místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem.

Bezprostředně po zveřejnění informace o porušení vládních nařízení začala opozice volat po rezignaci ministra zdravotnictví. Rezignaci požaduje i ministr vnitra Jan Hamáček, protože se tímto hrubým porušením pravidel stal ministr nedůvěryhodným. Magistrát hlavního města Prahy navíc povede právní řízení s právnickými a fyzickými osobami ve věci porušení vládních nařízení týkajících se restaurace Rio's. Premiér Andrej Babiš jej vyzval k rezignaci a avizoval, že za nej najde v co nejkratší době náhradu. V pátek po poledni Prymula vyvrátil, že by porušil jakékoliv vládní nařízení. Schůzka neproběhla v restauraci, ale v soukromých prostorách. Roušku si nasadil poté, co usedl do automobilu. Situace se vyřešila dne 29. října 2020, kdy prezident Miloš Zeman přijal jeho demisi a současně jmenoval jeho nástupce, kterým se stal lékař Jan Blatný. Pouhý den předtím prezident Miloš Zeman Romana Prymulu vyznamenal. Udělil mu Řád Bílého lva.

Další články