fb pixel Premiér doufá, že by ve čtvrtek mohl jmenovat nového tajemného ministra zdravotnictví. Jméno prý ale nezná ani prezident – G.cz
Vyhledávání

Premiér doufá, že by ve čtvrtek mohl jmenovat nového tajemného ministra zdravotnictví. Jméno prý ale nezná ani prezident

Zdroj: Twitter.com - Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci)

Premiér Andrej Babiš byl v pátek odpoledne navštívit v Lánech prezidenta Zemana ohledně situace na ministerstvu zdravotnictví. Navzdory původním pochybám se zdá, že Miloš Zeman premiérovi vyhoví a Romana Prymulu odvolá. Identitu jeho nástupce ale nezná.

Jan Studnička
Jan Studnička 23.10.2020, 18:00

Na Lány!

Premiér Babiš od rána lítá od čerta k ďáblu kvůli kauze, kterou na sebe nalepil ministr zdravotnictví. Podle všeho musel Andrej Babiš od rána vybírat nového kandidáta na post šéfa resortu, potvrdit si to přímo s ním, a pak si jet nechat potvrdit své rozhodnutí do Lán. Už na dopolední tiskovce totiž říkal, že sám prezident si není jistý tím, že vyměňovat ministra zdravotnictví uprostřed největší zdravotnické krize za posledních sto let, je ten nejlepší nápad.

Proti Romanu Prymulovi se ale celý den bouřila jak opozice, tak koaliční kolegové. Hned ráno stihla proběhnout společná tiskovka TOP09, ODS a KDU-ČSL, kde se lídři stran vyjádřili v tom smyslu, že vláda bezpodmínečně potřebuje nového šéfa resortu a Jan Hamáček, předseda koaliční ČSSD nedřív na sociálních sítích a později i pro média potvrdil, že je názoru téhož. Odpoledne dokonce situace vystoupala do bodu, kdy sociální demokracie vydala prohlášení, že setrvá-li Roman Prymula ve vládě, socdem ji opustí.

Kartami navíc zamíchal sám Prymula, když na své vlastní tiskovce sdělil médiím, že neudělal nic špatného, rezignaci nepříjmá a počká si na to, až ho na návrh premiéra odvolá sám prezident Zeman pravděpodobně s myšlenkou toho, že ho prezident podrží.

Proto byla odpolední schůzku Andreje Babiše s Milošem Zemanem tak důležitá. Po skončení schůzky řekl premiér novinářům, že mu prezident Zeman vyšel vstříc a s kandidátem na ministerský post se setká v úterý, prý proto, že sám tajemný kandidát si musí dát do pořádku své věci a prezident má nabitý program. Zajímavým detailem je, že prezident Zeman údajně nezná jméno Babišova kandidáta. Má prý znát pouze jeho životopis a kvalifikaci, ale identitu jako takovou se dozví až v úterý s tím, že by se ve čtvrtek již mohl onen tajemný člověk stát součástí vlády.

Proč Babiš odmítá prozradit jméno novinářům nebo dokonce prezidentovi, premiér odmítl komentovat.

Procházka na Vyšehradě

Pod Romanem Prymulou se jeho ministerský post sesypal v pátek ráno, když deník Blesk zveřejnil fotografie z noci ze středy na čtvrtek. Ministr na nich opouští restauraci, která měla být zavřena a nemá roušku, kterou mít měl. Jeho kolegové měli pocit, že zůstane-li Prymula na svém postu i přes to, že porušil svá vlastní pravidla, vláda by ztratila u občanů ještě víc důvěry než doposud. I když je ještě co ztratit?

Premiér Babiš nicméně stávajícímu ministrovi zdravotnictví navrhne další práci v expertním týmu, protože si ho váží jako odborníka. Na Prymulovu reakci se teprve čeká.

Podobné články

Doporučujeme

Další články