fb pixel Střídání stráží - Česko má opět nového ministra zdravotnictví, nyní hematologa Jana Blatného – G.cz
Vyhledávání

Střídání stráží - Česko má opět nového ministra zdravotnictví, nyní hematologa Jana Blatného

Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Post ministra zdravotnictví je v Česku opravdu velmi frekventovaná politická funkce. Ministří se střídají občas jako na běžícím pásu. Své o tom ví i ten odcházející, epidemiolog a plukovník v záloze Roman Prymula, který si pracovny na Palackého náměstí v Praze užíval něco málo přes měsíc. Dnes ho nahradil dětský hematolog z Brna Jan Blatný.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 29.10.2020, 14:28

Tytyty, to se nedělá!

Minulý pátek, 23. 10. republikou otřásl skandál. Ministr zdravotnictví a hlavní konstruktér protikoronavirových restrikcí Roman Prymula (za ANO) byl fotografy z Blesku přistižen, jak vychází z restaurace, která měla být dle jeho nařízení uzavřená a navíc neměl nasazenou roušku! Společnost mu dělal další výtečník - šéf poslaneckého klubu ANO a 1. místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Nemá smysl znovu opakovat, co přesně se dělo, jak celou patálii oba aktéři vysvětlovali nebo se spíš každý po svém vysvětlit snažili, to je stokrát omletí. Faltýnek posléze odstoupil z postu prvního místopředsedy a Prymula nakonec oznámil pod tlakem okolností rezignaci na pozici lodivoda zdravotnictví.

Stejně tak nechme stranou polemiku, do jaké míry je za stávající situace, kdy v republice onemocnění Covid-19 bují a epidemie rozhodně není na ústupu, fajn měnit klíčového ministra, který je navíc, a to ať se nám to líbí nebo ne, uznávaným odborníkem přes epidemie, viry, vakcíny... Jo, určitě není oním blanickým rytířem bez chybičky a kazu, ale na rovinu, aktuálně tady asi nikdo lepší fakt není. Navíc se ukazuje, že někteří spolupbčané jsou prostě neupoučitelní a neukáznění a bezohlední, a tak prostě jistý vojenský řád je na jistou dobu v pořádku. Zároveň je ale neoddiskutovatelný fakt, že Roman Prymula chyboval a vzhledem k tomu, že je v současnosti již politik, tak vyvození politické zodpovědnosti a odpovědnosti bylo prostě na místě. Takže pane plukovníku, děkujeme, odejdětě. Možná nyní bohužel, ale pravidla prostě musí platit pro všechny, o to ví pak pro ty, kteří je tvoří, že? Takže premiér Andrej Babiš (ANO) honem rychle hledal nástupce.

Hledá se ministr

A nebyl to rozhodně jednoduchý úkol. I premiér, který se tak rád prsí tím, že pro něj vlastně není nic nemožné (přece v době velkých povodní řídil chemičku a zvládl to, tak nějaký koronavir ho nemůže rozhodit, že?), přiznal "že ministři nerostou na stromě." My dodáváme, že si myslíme, že aktuálně na tento post může jít pomalu jen sebevrah. Proto držíme novému ministru zdravotnictví Janu Blatnému všechny palce, co v redakci máme. Pane ministře, lehké to mít nebudete.

Asi se všichni shodneme, že ještě do konce minulého týdne většina z nás toto jméno v životě neslyšela. Proto si ho trochu představme. Jan Blatný se narodil 24. března 1970 v Prostějově, vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Následně v roce 2005 získal doktorský titul v oboru pediatrie, v němž od roku 2019 působil jako docent. Jeho hlavní specializací je léčba děti s poruchou srážlivosti krve. Vede centrum v Brně, spolupracuje s nemocnicemi a odborníky po celém světě. V brněnské fakultní nemocnici pracoval jako přednosta oddělení dětské hematologie a biochemie. Zastával také funkci zdravotnického náměstka pro tamní dětskou nemocnici, které je jediným ryze dětským lůžkovým zařízením v České republice pečující o hemofilické děti. Nový ministr má také zkušenosti ze zahraničí - nekolik let působil v Irsku.

Odborná veřejnost Blatného jako odborníka hodnotí kladně. „Je to vynikající pediatr a náměstek pro Dětskou nemocnici. Samozřejmě je nyní situace velmi těžká pro kohokoliv, ale znám ho už 25 let, tak jsem přesvědčen, že pokud bude ministrem, bude to správný člověk,“ řekl o Blatném ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba pro irozhlas.cz. Pozitivně se o něm vyjadrřují i další. Poslanec ODS a lékař Bohuslava Svobody, který byl také šéfem České lékařské komory, se nechal slyšet, že Blatný je vynikající odborník na dětskou hematologii. Kladně hodnotí Blatného i další poslanec a současně nemocniční náměstek Vlastimil Válek (TOP 09). Tak uvidíme, jak si docent Blatný povede na novém působišti. Dost zásadní je to pro nás všechny.

Jana Blatného jmenoval do funkce dnes v poledne v Lánech prezident Miloš Zeman. Nejprve ale přijal demisi končícího Romana Prymuly. Nového ministra doprovodil premiér Andrej Babiš. Roman Prymula bude na ministerstvu zdravotnictví nadále působit jako expert a spolupracovník ministra v boji proti Covidu - 19. Po oficiálním jmenování se dá očekávat, že Babiš s Blatným odjedou na ministerstvo zdravotnictví, kde bude premiérem Blatný uvedený oficiálně do fuknce, přesně tak jak stanoví Ústava.

Další zpřísnění, chce prezident ČLK Kubek

Prezident ČLK Milan Kubek opakovaně říká, že je třeba zpřísnit stávající opatření. Doktora Kubka jsme oslovili s tím, aby nám sdělil svlůj názor na nového ministra a také jaké má od něj očekávání. "Pana docenta Blatného osobně neznám. Ale chci ho i touto cestou ujistit, že má nejen mojí osobní podporu, ale také podporu celé České lékařské komory. Přebírá resort snad vůbec v nejtěžším momentu, který kdy české zdravotnictví zažilo. Očekáváme od něj, že bude resort hájit a prosazovat okamžité a zásadní zpřísnění stávajících opatření. Našemu zdravotnictví skutečně hrozí kolaps, a to ve velice krátkém horizontu. Inspirovat se můžeme jednoznačně u Izraele, který jasně ukázal, že i rozjetou epidemii lze zastavit," řekl Géčku Milan Kubek.

Proměňme strach v respekt

Jan Blatný si dnes po poledni převzal resort zdravotnictví, a to od odcházejícího ministra Romana Prymuly. Předstoupil také před novináře. „Je potřeba změny vnímání celé situace, potřeba změny nálady ve společnosti. Pojďme prosím změnit společně pocit strachu v respekt,“ řekl nový ministr hned na úvod. Chce navázat na práci svých předchůdců, bude pokračovat také ve zveřejňování konkrétních dat, která se k situaci váží. Co se týká svých dalších kroků ale příliš konkrétní být nový ministr zatím nechtěl. Více sdělí na zítřejší tiskové konferenci. Každopádně z úst nového ministra zaznělo, že chce nadále s profesorem Prymulou spolupracovat. „Pan profesor Prymula je skvělý odborník a perfektní epidemiolog a byl bych bláhový, kdybych nechtěl jeho expertizy využít,“ uvedl ministr s tím, že se ještě dnes odpoledne sejdou, aby si řekli, jak bude jejich spolupráce dále vypadat.

Nový ministr se také zmínil o stávajících opatření s tím, že tak jak jsou nyní nastavená, není podle jeho názoru s největší pravděpodobností třeba zásadně dále zpřísňovat. Veřejnost je ale musí dodržovat. „Je to jako když jedete ve vlaku a zatáhnete za záchrannou brzdu. Ještě chvíli pojedete. Ale to je přesně to, co si potřebujeme ověřit. Potřebujeme sofistikovaně modelovat, co se stane, když začneme nějaká opatření uvolňovat. Z mých úst neuslyšíte slovo přitvrdit,“ sdělil.

To tedy nyní prezidenta České lékařské komory asi nepotěší, ale uvidíme, co se dozvíme na zítřejší tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví, které bude shrnovat data týkající se koronavirové epidemie v Česku za uplynulý týden.

Podobné články

Doporučujeme

Další články