fb pixel Vláda chce prodloužení nouzového stavu a děti se do školních lavic nevrátí – G.cz
Vyhledávání

Vláda chce prodloužení nouzového stavu a děti se do školních lavic nevrátí

Zdroj: vlada.cz

Již se stává takovu současnou klasikou, že opět mimořádně zasedla vláda. Opět se její jednání týkalo koronavirové pandemie. A zároveň to dost možná byla poslední tisková konference profesora Romana Prymuly (za ANO) na postu ministra zdravotnictví. Co jsme se tedy dozvěděli tentokrát?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 27.10.2020, 13:58

Nouzový stav by měl trvat

Vláda požádá Sněmovnu o možnost prodloužit nouzový stav, a to o měsíc do 3. prosince. Nouzový stav byl v republice nyní platí od 5. října a měl skončit 3. listopadu. Epidemiologická situace v Česku není ale stále dobrá, a tak vláda předstoupí před Sněmovnu, aby požádala o jeho prodloužení. Stane se tak již tento pátek. "Důvodem je nutnost prodloužit opatření, bez kterých pandemii nemůžeme zvládnout. "Věřím, že opozice pochopí vážnost situace a tuto žádost schválí. Je to důležité pro ochranu zdraví a životů našich spoluobčanů," řekl po zasedání kabinetu premiér Andrej Babiš (ANO). Jedná se již o druhý nouzový stav v letošním roce. Ten první v Česku trval od 12. března do 17. května.

Děti se do škol nevrátí

Další důležitá informace, která dnes zazněla, byla ta, která se týká možného návratu žáků a studentů do škol. K návratu mělo původně dojít již 2. listopadu. S ohledem na současné počty nakažených v zemi asi nikoho nepřekvapuje, že k návratu do lavic nedojde. Ministr Prymula to dnes na tiskové konferenci oficálně potvrdil s tím, že v pátek by se měla veřejnost dozvědět přesnější informace. Právě v pátek by mělo ministerstvo zdravotnictví disponovat novými daty, které vyhodnotí a podle toho bude stanovený další postup, o kterém bude veřejnost informovaná. Prymula sdělil, že mu nepřijde vhodné rodičům nadále zadržovat informace o tom, že děti v pondělí 2. 11. do školy nejdou. Zároveň ale řekl alespoň trochu pozitivní informaci, že se začínají vyskytovat „určité signály, že jsme na dobré cestě."

Plošné testování seniorů

Kabinet také řešil plošné testování jedné z nejohroženějších skupin, a to seniorů. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na svém twitterovém účtu zvěřejnila toto: "Vláda právě schválila plošné preventivní testování antigenními testy v pobytových sociálních službách. Testy nakoupí VZP ČR. Jsou rychlé, cenově dostupné a případná pozitivita bude potvrzena PCR testem. Ochrana těch nejzranitelnějších musí být maximální." To je jistě chválihodné, ale nemělo se zrovna s tímhle již dávno začít?

Podobné články

Doporučujeme

Další články