fb pixel koronavirus – G.cz
Vyhledávání

koronavirus

Koronavirus 2019-nCoV zaznamenali odborníci na začátku roku 2020 v Číně. V polovině ledna 2021 přesáhl počet úmrtí pacientů s onemocněním covid-19 celosvětově hranici dvou milionů.

Koronavirus Česko

Od pondělí 5. října 2020 platí v ČR nouzový stav, se kterým je spojena celá řada opatření a omezení. Poslanecká sněmovna ČR na návrh vlády už několikrát odhlasovala jeho prodloužení.  Aktuálně je vyhlášen do 14. února 2021.

Od 27. prosince 2021 probíhá v ČR očkování vakcínou Pfizer, schváleno bylo též použití vakcíny Moderna.

Opatření proti šíření koronaviru jsou zaváděna podle protiepidemického systému PES.

Dne 3. února 2020 překročil v České republice počet potvrzených případů pacientů s covid-19 hranici jednoho milionu.

Systém PES

PES (protiepidemický systém) je systém hodnocení rizika šíření koronaviru. Podle tohoto systému se řídí postupné uvolňování a zpřísňování opatření, která mají zabránit šíření koronaviru v ČR. Systém PES představil ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci dne 13. listopadu 2020.

Experimentální lék remdesivir

Jednomu z pacientů začali v úterý 24. března podávat lékaři experimentální lék Remdesivir. Stav tohoto pacienta se ve čtvrtek mírně zlepšil. V pátek Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde pacient leží, informovala o tom, že je léčba nadále úspěšná a pacient mohl být odpojen z mimotělního oběhu ECMO, který zajišťuje mimotělní okysličování krve. Jeho stav zůstává však dále vážný, zůstává napojen na plicní ventilaci. Poslední dávka léku mu byla podána ve čtvrtek 2. dubna. V pátek 3. dubna se stav pacienta zlepšil. Podle jeho ošetřující lékaře je při vědomí a uzdravuje se. Není možné určit, do jaké míry za zlepšením jeho zdravotního stavu stojí remdesivir. Stav pacienta se nadále zlepšoval a 5. května byl z nemocnice po 56 dnech hospitalizace propuštěn.

30. ledna 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze.

Čínská zdravotnická komise 27. ledna 2020 informovala, že zdravotníci sledují více než 30.000 lidí, kteří přišli do kontaktu s pravděpodobnými nakaženými. Bylo potvrzeno pět případů v Hongkongu a dva případy v Macau. Nový druh koronoviru se objevil minimálně na 19 místech mimo pevninskou Čínu. Mimo Čínu bylo zaznamenáno na 100 případů (Thajsko, Japonsko, Vietnam, Kanada, USA, Franie, Německo....)

Počátek nákazy

Virus se objevil v jedenáctimilionovém čínském městě Wu-chan, odkud se začal šířit. Aby bylo zabráněno šíření nákazy, byla v tomto městě od čtvrtka 23. ledna 2020 dočasně pozastavena veřejná doprava. Lidé nemají opouštět město Wu-chan a omezit veřejná setkání. Bylo dočasně uzavřeno letiště i nádraží. V pátek 24. ledna 2020 bylo v nejvíce zasažené provincii Chu-pej uzavřeno 11 měst. V této oblasti žije okolo 37 milionů obyvatel.  27. ledna 2020 se v uzavřené (případně v částečně uzavřené) oblasti) nacházelo téměř 60 milionů lidí.

Vědci přišli s informací, že virus je nakažlivý ještě před objevením symptomů.

Koronavirus je společné označení pro několik rodů virů. Jednotlivé druhy způsobují méně závažná, ale i závažnější onemocnění zvířat a lidí. Mohou být též příčinou smrtících chorob. 

V roce 2002 se objevil koronavirus, který způsobil závažné dýchací onemocnění SARS (syndrom náhlého selhání dýchání). Akutní respirační syndrom od listopadu 2002 do června 2003 připravilo o život téměř 800 lidí. Podobný případ byl MERS, který způsobuje závažné lidská onemocnění plic a ledvin. Virus MERS je znám od roku 2012. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo do června 2015 evidováno přes 1150 nakažených a 379 mrtvých.

Historie vládních opatření proti šíření koronaviru

Opatření platná od středy 28. října 2020

V pondělí 26. října 2020 rozhodla vláda o dalším zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Platná jsou do do konce nouzového stavu 3. listopadu.

 • Zpřísnění volného pohybu osob. V době od 21:00 do 4:59 platí zákaz nočního vycházení (výjimkou jsou cesty do zaměstnání a zpátky, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku. Psi se smějí venčit ve vzdálenosti maximálně 500 metrů od bydliště.
 • Na farmářských trzích se nesmí prodávat jiné zboží než potraviny. Na trzích se nesmí zakoupené zboží zkonzumovat. Stánky musí být minimálně dva metry od sebe. Počet osob nesmí překročit 20 lidí na 400 metrů čtverečních. 
 • Byl zakázán maloobchodní prodej v neděli. Obchody mohou mít otevřeno v ostatních dnech od 5:00 do 20:00. Výjimku mají čerpací stanice, lékárny, železniční stanice a autobusová nádraží. Dále se nevztahuje na prodejny ve zdravotnických zařízeních a restaurace (pouze jídlo s sebou).
 • Podniky by měly (pokud je to možné) nechat zaměstnance pracovat z domova (homeoffice).
 • Květinářství nadále fungují. Prymula uvedl, že je to s ohledem na nadcházející dušičky. V prodejně mohou být maximálně dva zákazníci.

Vláda dále uvedla, že se počítá s plošným testováním obyvatel domovů seniorů. Využijí se antigenní testy. Omezí se péče v nemocnicích i lázních. Do lázní a na rehabilitace budou moci jen lidé, kterým alespoň část péče hradí zdravotní pojišťovny. 

Opatření platná od čtvrtka 21. října 2020

Kvůli zhoršující se situaci jednala ve středu 21. října ráno mimořádně vláda a byla přijata následující opatření, která vstupují v platnost ve čtvrtek 22. října 2020 v 6:00 (platí do úterý 3. listopadu 23:59:

 • uzavření maloobchodů a služeb (výjimkou jsou prodejny základního sortimentu jako jsou potraviny, drogerie a podobně)
 • omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi (Výjimku tvoří práce do práce a z práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou. Možný je též pohyb v přírodě, parcích či na chalupách. Mohou se jich však účastnit maximálně dvě osoby - výjimkou jsou osoby ze společné domácnosti či spolupracovníci.
 • kontakt lidí se státní správou byl omezen na deset hodin týdně
 • vláda apelovala na zaměstnavatele, ať podporují práci z domova (home office)

Opatření platná od středy 20. října - roušky i venku a v autě

V pondělí 19. 10. oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula nová opatření. Jsou platná od středy 21. října 2020 (0:01):

 • Roušky jsou povinné ve všech zastavěných prostorách, tj. na území obcí. Roušky nemusí mít členové jedné rodiny a pokud jsou od sebe lidé vzdálení více než dva metry.
 • Roušky jsou povinné v autě. Roušky nejsou nutné, pokud jede člověk sám, případně pokud cestuje pouze se členy své rodiny.

Opatření platná od středy 14. října

V pondělí v pozdních hodinách oznámila vláda ČR další opatření, která by měla zabránit či alespoň snížit šíření koronaviru. Jsou platná od středy 14. října 2020 (0:01).

 • Zavírají se všechny školy. Otevřené zůstávají pouze školy mateřské. Pro děti členů pracovníků záchranného systému mají být vyčleněna zařízení.
 • Studenti, kteří mají trvalý pobyt v ČR, nesmí pobývat na kolejích.
 • Zákaz praktické výuku na středních školách
 • Výjimky učení jeden na jednoho na ZUŠ byla zrušena
 • Restaurace, kluby i bary nesmí vůbec otevřít. Výdej jídla je možný pouze přes výdejní okénku (take away).
 • Hotelové restaurace mohou být otevřené maximálně do 20:00.
 • Zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.
 • Roušky je nutné nosit také na zastávkách MHD a v čekárnách.
 • S výjimkou orgánů státní správy a samosprávy se mohou lidé shromažďovat v maximálním počtu šesti osob. Platí i venku a týká se i sportovců.
   

Opatření vyhlášená 8. října 2020

Od 9. října 2020 omezila vláda volnočasové aktivity. 

 • Až do 25. října musejí restaurace zavírat nejpozději ve 20 hodin. U jednoho stolu mohou sedět max. 4 osoby. Platí to i pro rodinné příslušníky.
 • Od pátku 9. října se uzavírají posilovny, bazény, koupaliště, sauny.
 • Od pondělí 12. října se zavírají kina, divadla i zoo. Ruší se všechny kulturní akce.
 • Od pondělí 12. října se ruší všechna sportovní utkání.
 • Otevřena zůstávají jen venkovní sportoviště, kde může být maximálně 20 osob. Vnitřní sportoviště se uzavírají. Bez výjimky.
 • Provoz úřadů byl omezen na 2 dny v týdnu a jen pět hodin.
 • V nemocnicích platí po dobu dvou týdnů zákaz návštěv.
 • Obchodní centra zůstávají otevřena. Vypíná se však Wi-fi připojení. V restauracích a fastfoodech v obchodních centrech smí u stolu sedět maximálně dva lidi.
 • Do obchodů mohou lidé maximálně po dvou. S dětmi může jít jen jeden rodič. Skupiny od sebe musí dodržovat dvoumetrové rozestupy.
 • 2. stupeň základních škol čeká střídavá distanční výuka. Víceletá gymnázia: nižší stupně se budou učit prezenčně, vyšší distančně. 
 • Školní družiny zůstávají v provozu.  Školní kroužky se ruší.
 • Provoz MŠ bez omezení.
 • 1. stupeň ZŠ se učí prezenčně. Hudební výchova je bez zpěvu, tělocvik je bez omezení.
 • Výuka na vysokých školách probíhá distančně.
 • ZUŠ se uzavírají. Kromě výuky jeden na jednoho (tj. jeden učitel na jednoho žáka).
 • SŠ a VOŠ přecházejí na distanční výuku.

Od 1. září 2020 se vrátila povinnost nosit roušky v hromadné dopravě.  Dále jsou povinné v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, v úřadech či ve volebních místnostech. Toto opatření platí plošně na celém území České republiky.

První tři případy nákazy koronavirem byly v České republice potvrzené  v neděli 1.  března 2020.

Další články