fb pixel Jan Blatný – G.cz
Vyhledávání

Jan Blatný

Jan Blatný je přední český dětský hematolog a politik. Vyučuje na vysoké škole a je primářem Oddělení dětské hematologie FN Brno. Současně působí jako zdravotnický náměstek pro pracoviště Dětská nemocnice FN Brno. Od 29. října 2020 zastává post ministra zdravotnictví, na kterém vystřídal zdiskreditovaného Romana Prymulu.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Jeho jméno se objevilo ve veřejném prostoru v říjnu 2020, kdy se o něm začalo mluvit jako nástupci Romana Prymuly na postu ministra zdravotnictví. Později se spekulace potvrdily a ve čtvrtek 29. října 2020 jej prezident Miloš Zeman jmenoval do ministerské funkce. Předseda vlády Andrej Babiš jej poté uvedl do úřadu.

Když jej Babiš potvrdil jako svého kandidáta, uvedl, že se na tento post hodí také díky jeho mezinárodním zkušenostem. Blatný pracoval coby lékař v nemocnicích v Irsku, působil například v Dublinu. Má však zkušenosti nejen jako lékař, ale také jako manažer. Jako primář vede zhruba sedm desítek zdravotníků. Kromě toho zastává také funkci náměstka této nemocnice. Do funkce jej měl navrhnout ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba.

Lékař s mezinárodními zkušenostmi

Jan Blatný se narodil 24.března 1970 v Prostějově.  Vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Titul MUDr. získal v roce 1994. Na stejné fakultě pak pokračoval ve studiu a vystudoval doktorský obor pediatrie. Titul Ph.D. získal v roce 2005. V roce 2019 byl habilitován a stal se docentem v oboru pediatrie. Na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity vyučuje pediatrii.

Je primářem Oddělení dětské hematologie a biochemie FN Brno, zároveň je také náměstkem této nemocnice. Blatný se zaměřuje na léčbu dětí s poruchou srážlivosti krve. Dětem s homofilií se věnuje po celou dobu své lékařské kariéry. Oddělení dětské hematologie a biochemie FN Brno je jediné odborně zaměřené zdravotnické centrum tohoto druhu u nás.

Jeho práce si všímají i v zahraničí. Svědčí o tom například skutečnost, že v roce 2019 byl kongresu EAHAD (European Association of Haemophilia and Allied Disorders) byl uspořádán u nás, přičemž Blatný byl pověřen funkcí prezidenta organizačního výboru.

Patří mezi zakládající členy Českého národního hemofilického programu, jehož účelem je mj. snaha o zlepšení kvality života nemocných trpících hemofilií a jinými vrozenými či získanými poruchami krevního srážení. Jedním z hlavních cílů je také prevence a včasná léčba komplikací vázaných na hemofilii.

Další články