fb pixel „Antigenní testy jsou jako hrábě,“ řekl na tiskovce ministr metafor Jan Blatný – G.cz
Vyhledávání

„Antigenní testy jsou jako hrábě,“ řekl na tiskovce ministr metafor Jan Blatný

Zdroj: Profimedia.cz

Máme vyočkováno přes milion dávek vakcín a antigenní testy ve firmách fungují, řekl dnes Jan Blatný na tiskovce Ministerstva zdravotnictví. Vypadá to, že tvrdá opatření začínají pomalu zabírat, nicméně velké uvolňování v blízké době nečekejte.

Jan Studnička
Jan Studnička 12.3.2021, 15:19

Hrábě

Dnešní tiskovka Ministerstva zdravotnictví se nesla v duchu opatrného (jakože velice opatrného) optimismu. Tak zaprvé nás ministr informoval o tom, že relativní pozitivita záchytu nakažených ve firmách, kde se testuje, koreluje s čísly ze zahraničí. Tohle testování je zaměřené primárně na chytání superpřenašečů, kteří nemají symptomy, a pohybuje se mezi jedním a dvěma procenty.

Zároveň ale ministr upozorňoval, že testování není omluva pro nedodržování pravidel. „To, že nemáte koronavirus jeden den, neznamená, že ho nemůžete mít zítra,“ vysvětloval a dodal, že nošení roušek a respirátorů je pořád povinnost. Pokud vám vyjde v práci antigenní test pozitivně a máte příznaky, máte jít do izolace. Pokud nemáte příznaky, dělá se ještě konfirmační test. A pokud máte příznaky doma, do práce chodit nemáte. Naopak máte vyrazit přímo ke svému lékaři. To jsou ta pravidla, která má smysl opakovat pořád dokola.

Dodal také, že nejlepší způsob testování je samotestování přímo ve firmách a že se zaměstnanci nemají posílat do veřejných testovacích center, protože ta na to nejsou stavěná a brzdil by se jejich provoz.

Krumpáč

Ministr přirovnal antigenní testování ve firmách k hrábím, které s každým tahem zbaví pozemek několika kamenů, ale nebudou-li se dodržovat opatření „je to jako kdybyste si kameny do hlíny neustále přisypávali“.

Obezřetný optimismus má panovat i kolem situace s očkováním. Překonali jsme milion vyočkovaných dávek, pokryli jsme velkou část seniorů; u lékařů a zdravotnického personálu šedesát procent a u doktorů na lůžkových odděleních je to dokonce procent sedmdesát. V dubnu pak můžeme čekat další velké dodávky vakcíny a nejspíš už přijede i nějaký ten Johnson & Johnson.

Už jen pár měsíců, děcka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články