fb pixel Blatný svolal tiskovku, aby nám sdělil, že jsme v hajzlu – G.cz
Vyhledávání

Blatný svolal tiskovku, aby nám sdělil, že jsme v hajzlu

Zdroj: Profimedia.cz

Teď je to na vás. Zhruba tak by se dala shrnout tisková konference Ministerstva vnitra, na níž ministr Blatný vyzval občany k osobní odpovědnosti. Jestli návrat žáků do škol nezhorší už takhle tristní průběh pandemie, ministr neví. Víme jen, že jsme v hajzlu.

Jan Studnička
Jan Studnička 17.2.2021, 10:23

Pořád dokola

Dnešní tisková konference byla cokoli, jenom ne optimistická. Ministr zdravotnictví Jan Blatný přišel hlavně proto, aby nám sdělil, že situace je ještě horší, než když minule vykřikoval, že je situace kritická. Za úterý přibylo přes dvanáct tisíc nakažených, máme přes šest tisíc hospitalizovaných, dvě desítky lidí na umělém oběhu krve.

A nemocnice jsou už na naprostém limitu svých kapacit. Podle Blatného není vyloučeno, že se budou zavírat další okresy; v současné chvíli zbývá méně než deset procent kapacity ve dvou krajích, na Karlovarsku a v Praze. Konkrétně na Karlovarsku to znamená tři volná lůžka. Zatím se přebytek pacientů řeší převozem, ale ve chvíli, kdy zkolabuje celý systém, tahle možnost padá. Zahraniční pomoc je v takovém případě podle ministra pravděpodobná, ale „víceméně symbolická“, protože jde o desítky a stovky lůžek, kdežto Česko jich bude potřebovat tisíce.

Pořád se nicméně počítá s otevíráním maloobchodů a návratem děcek do škol, přestože Blatný to z medicínského pohledu evidentně považuje za blbost, i když to nemůže říct. Doslova řekl, že nemá žádné podklady k tomu, aby se domníval, že návrat žáků do škol situaci nezhorší.

Osobní odpovědnost

Podle ministra se tím ještě víc klade důraz na osobní zodpovědnost. Dokonce pozval na tiskovku hlavní hygieničku, aby znovu zopakovala pravidla, jež většina z nás zná už nazpaměť a jež jsou teď o to důležitější, když je v Česku přítomna britská mutace viru.

Do toho se na Slovensku šušká o české verzi viru, která má shodné znaky s tou britskou, a navíc například Česká televize zveřejnila slova domažlického primáře, jenž říká, že mu v nemocnici umírá víc než polovina pacientů v kritickém stavu. Jeden by skoro řekl, že postavit boj proti smrtící pandemii na osobní zodpovědnosti v zemi, kde se zodpovědnosti vyhýbají všichni od dělníků až po premiéra je… sebevražda.

Podobné články

Doporučujeme

Další články