fb pixel V neděli výrazně klesl nárůst počtu nakažených. Zůstává otázkou, jestli to vůbec něco znamená – G.cz
Vyhledávání

V neděli výrazně klesl nárůst počtu nakažených. Zůstává otázkou, jestli to vůbec něco znamená

Zdroj: By governortomwolf - https://www.flickr.com/photos/130921112@N07/49628500537/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87820440

Čtyři tisíce dvě stě osmdesát tři, tolik se zjistilo nově nakažených včera, tedy v den, kdy na Staroměstském náměstí lidé bez roušek provolávali slávu Václavu Klausovi. Nedělní výsledky jsou důležité, protože mají ukazovat, zda zabrala vládní opatření. Zároveň však víme, že víkendová čísla bývají dost nejistá.

Jan Studnička
Jan Studnička 11.1.2021, 11:49

Covid-19 v číslech

Ještě před týdnem činil nedělní přírůstek 6 300 nakažených. Klesli jsme na číslo 4 283. Tedy téměř o třetinu. A to není všechno. Snížilo se také procento pozitivních výsledků z celkového počtu testů. Z jednačtyřiceti procent na pětatřicet. Sobotní čísla naproti tomu byla strašidelná, protože oproti minulému týdnu se počet nakažených zvedl téměř o dvě třetiny, někam nad hodnotu osmi tisíc.

Jen za včerejšek nemoci podlehlo osmdesát lidí. Toto číslo se však pravděpodobně bude ještě zpětně navyšovat podle dodatečných informací. Po zbytek týdne se ostatně počet zemřelých pohyboval na nějakých sto padesáti za den. Celkově zemřelo přes třináct tisíc nakažených a za celou dobu pandemie se v Česku nakazilo přes osm set tisíc osob, o kterých víme.

Čísla od pátku do neděle měla být důležitá pro nejsledovanějšího statistika historie českých zemí, profesora Ladislava Duška, jenž na úterní tiskovce prohlásil, že pokud zabírají protiepidemická opatření zavedená 26. prosince, pak by to mělo být na číslech patrné od 8., případně 10. ledna. Tedy pátek až víkend. A jak vidíte, čísla jsou dost nejistá.

Nemocnice

Extrémně důležitým faktorem je počet hospitalizovaných. Ten se od minulého týdne stal také podstatnějším faktorem při výpočtu psího indexu. Nemocnice si totiž sahají na strop svých kapacit. Chebská nemocnice například rozesílá své pacienty do jiných zařízení, protože v tom jejich již pomalu docházelo k „italskému scénáři“, tedy k rozhodování, kdo půjde na JIPku a kdo ne, přestože tam potřebuje.

PES mimochodem zůstává na nejvyšším stupni, i když poklesl ze sedmaosmdesáti na čtyřiaosmdesát. A v následujících dnech až týdnech nejspíš jen tak neklesne. Nutno dodat, že protiepidemická opatření nezáleží jenom na indexu PES, ale i na vládě a její radě odborníků. Ani tam to ale nevypadá na nějaké uvolňování, ať už populární zpěváci požadují cokoli.

Podobné články

Doporučujeme

Další články