fb pixel „V pondělí naočkujeme miliontého člověka,“ řekl ministr Blatný – G.cz
Vyhledávání

„V pondělí naočkujeme miliontého člověka,“ řekl ministr Blatný

Zdroj: Profimedia.cz

Na tiskovce Ministerstva zdravotnictví dnes vystoupil jednak ministr Jan Blatný a jednak nová hlavní hygienička Pavla Svrčinová. A oba se tvářili, že mají dobré zprávy. Což vlastně mají, i když to tak nepůsobí.

Jan Studnička
Jan Studnička 19.3.2021, 14:05

Míříme na milion

Blatný začal tiskovku několika čísly k očkování proti covidu. Možná nejdůležitější fakt je, že alespoň jednu dávku vakcíny už dostalo téměř milion osob a miliontý bude naočkován pravděpodobně v pondělí. S tím souvisí i to, že si v rychlosti očkování vedeme lépe než velká část evropských zemí.

Nabrali jsme mimochodem náskok i tím, že jsme na rozdíl od jiných států nepřestali očkovat vakcínou AstraZeneca, takže jsme neztratili drahocenné dny čekáním na verdikt Světové zdravotnické organizace a Evropské zdravotnické organizace. Blatný doslova řekl: Jsem rád, že došlo na má slova. AstraZeneca je bezpečná.“ Dodal taky, že se v Česku bude očkovat jakoukoliv vakcínou, která je uznána za bezpečnou a schválena. Což… byla nejspíš narážka na situaci kolem Sputniku.

Ministr taky upozornil na to, že se vakcíny nikde neválejí a nezůstávají, ale očkuje se takovým tempem, „že kdyby Pfizer na jeden den přerušil dodávky, nebudeme mít čím očkovat“, protože jedeme na doraz. To má taky za následek menší výskyt viru mezi rizikovými skupinami, konkrétně seniory a zdravotníky.

Od středy 24. března se taky budou moci hlásit k očkování lidé s chronickými onemocněními, která by mohla zhoršit průběh covidu. O vhodnosti vakcíny rozhodne buď nemocnice nebo praktický lékař.

Střídání stráží

Nová hlavní hygienička Pavla Svrčinová především děkovala. Jak občanům, kteří dodržují pravidlo tří R (tedy – roušky/respirátory, rozestupy a ruce), tak své předchůdkyni s tím, že Rážová odvedla ohromný kus práce. A obecně poděkovala všem, kteří se podíleli na tom, že se epidemická situace v zemi „stabilizovala“.

A jde o stabilizaci, přestože stále přibývá nějakých deset tisíc nakažených denně. Podle Blatného totiž model předpovídal přírůstek až třiceti tisíc infikovaných osob denně. Naštěstí opatření zabrala. Nárůst pomalu klesá, ale budeme to muset s přísnými pravidly ještě nějakou dobu vydržet.

S tím souvisí i otázka novinářů: Co všechno bude povoleno naočkovaným? Blatný přesné informace neposkytl, ale obecně prohlásil, že různé fáze rozvolňování budou vázány na testování a že se naočkovaní lidé nebudou muset nechat testovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články