fb pixel Miloš Zeman – G.cz
Vyhledávání

Miloš Zeman

Český politik, prognostik a třetí prezident České republiky Miloš Zeman se narodil 28. září 1944 v Kolíně.

Maturitu získal na střední škole v Kolíně. Poté vystudoval obor národohospodářského plánování na VŠE.

V letech 1968 až 1970 byl členem KSČ. Ze strany ho vyloučili, protože nesouhlasil se vstupem vojsk Varšavské smlouvy.

V roce 1989 vystoupil s projevem na Letenské pláni. O rok později zastával post poslance. Postupně se z Občanského fóra přesunul do ČSSD.

Dne 22. 7. 1998 se stal premiérem České republiky. Rok 2003 mu přinesl životní porážku - prohrál prezidentské volby, musel se sklonit před Václavem Klausem. Tehdy ho zradili i někteří poslanci z řad ČSSD, za což je do dnešní doby nemá rád. Po neúspěšné kandidatuře na prezidenta se zdálo, že jeho dny v politice jsou sečteny. Zeman se ale se zavedením přímé volby hlavy státu vrátil.

V roce 2012 ohlásil, že bude znovu kandidovat na prezidenta. V roce 2013 ve druhém kolem porazil Karla Schwarzenberga a usedl na Hradě. Ke zvolení mu pomohly také nechutné inzeráty, které Karla Schwarzenberga špinily v novinách. V prvním kole historicky první přímé volby prezidenta ČR získal 24,21 % odevzdaných hlasů. Ve druhém kole pak 54,8 % odevzdaných hlasů.

Zeman se dostal na Hrad a svým mluvčím jmenoval Jiřího Ovčáčka. Hradním kancléřem se stal Vratislav Mynář. Blízkým Zemanovým spolupracovníkem je podnikatel Martin Nejedlý.

Zeman chtěl být znovu zvolen za prezidenta, což se mu také 27. ledna 2018 podařilo. Při obhajobě prezidentského mandátu se tentokrát ve druhém kole prezidentské volby utkal s nestraníkem Jiřím Drahošem. Zeman se ziskem 51,36 % odevzdaných hlasů vyhrál. Trpí mnoha zdravotními problémy. Přiznal cukrovku a odešly mu nervy na noze. Spekulace o rakovině a amputaci dolní končetiny ale popřel.

Zeman je proslulý tím, že v poslední době se hodně mýlí a fabuluje. Například uvedl, že Ferdinand Peroutka napsal článek s názvem Hitler je gentleman. Toto dílo ale neexistuje a soud nařídil, aby se Hrad omluvil. Mezi další kousky Miloše Zemana patří vrávorání nad korunovačními klenoty. Tehdy to omluvil virózou, ale Miroslava Němcová novinářům sdělila, že z prezidenta cítila alkohol. Část veřejnosti si Zeman získal tím, že dal milost vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Naproti tomu další velkou část národa tímto činem ještě více pobouřil.

Při návštěva Bělehradu zase uvedl, že návštěvy Bělehradu zase oznámil, že Srby má rád, ale Kosovo ne. Nechal se dokonce slyšet, že chce s našimi nejvyššími ústavními činiteli probrat, zda je možné nezávislost Kosova oduznat. Je často také kritizován za to, že se orientuje na Rusko a Čínu a vede vlastní zahraniční politiku.

Stranická příslušnost Miloše Zemana:

  • 1968 – 1970 KSČ
  • 1990 – 1991 Občanské fórum
  • 1991 – 1992 Občanské hnutí
  • 1992 – 2007 ČSSD
  • 2009 - ???? Strana Práv Občanů ZEMANOVCI
Další články