fb pixel Česku docházejí nemocniční kapacity. Lůžka a techniku máme, personál nikoliv – G.cz
Vyhledávání

Česku docházejí nemocniční kapacity. Lůžka a techniku máme, personál nikoliv

Zdroj: Profimedia.cz

Kvůli pandemii koronaviru se české nemocnice blíží kapacitním limitům. Techniky a lůžek máme ještě dost, ale personálu ne. Značná část zdravotníků je totiž nakažená covidem. V následujících několika dnech by se mělo ukázat, jestli míříme k vyloženě katastrofickému scénáři, nebo zda se nám podaří epidemii zbrzdit.

Jan Studnička
Jan Studnička 8.1.2021, 11:38

PES

Ve statistikách, které na tiskové konferenci ukazoval profesor Ladislav Dušek, je viditelný jasný propad během Vánoc, kdy se provádělo mnohem méně testů. Od té doby však počet nakažených v Česku roste raketovým tempem. Od Vánoc odborníci nahodili dva různé scénáře. Jeden počítal s tím, že se během vánočních svátků budou všechna nařízení striktně dodržovat, ten druhý počítal s „běžným průběhem“ Vánoc, a znamená tedy prudký nárust nakažených. Můžete hádat třikrát, který z těchto dvou scénářů právě naše reálná křivka kopíruje. Ano, ten katastrofický.

Tvrdá protiepidemická opatření byla zavedena 26. prosince, což podle profesora Duška znamená, že bychom v ideálním případě měli začít pozorovat pokles už dnes, tedy 8. 1., nejpozději však 10. ledna, tedy potažmo 11., jelikož víkendová testování jsou značně nepřesná. Nutno dodat, že i v tom lepším případě se u hospitalizací, čili u jednoho z nejdůležitějších faktorů, projeví opatření až o několik dní později, protože „v nemocnicích je ta brzdná dráha delší“. Výsledky by tedy měly být patrné od 15. ledna.

Nemocniční kapacity

Nemocnice jsou značný problém, protože se pomalu začínáme dotýkat horních limitů kapacit. Některé kraje už potvrdily, že nemohou dál navyšovat kapacity lůžek. Největším problémem je ale personál, který by ta lůžka měl obsluhovat. Nemáme zkrátka dostatek lidí. Trochu paradoxně proto, že řada z nich je nemocná na covid, případně proto, že se musí zdravotníci nějak starat o své děti, jež kvůli covidu nesmí do školy.

V tomto ohledu se jeví jako zajímavá otázka „polní nemocnice“ na pražských Letňanech. Objevily se fámy o tom, že se má otevírat, což ministr Blatný dnes vrátil s tím, že i kdyby nakrásně chtělo zdravotnictví polní nemocnici otevřít, armáda teď může obstarat maximálně padesát lůžek a kvůli padesáti lůžkům nemá smysl nemocnici otvírat. Zdůraznil ale, že až se dostane do republiky větší počet vakcín, přemění se nemocnice na očkovací centrum.

V současné chvíli máme, přesně jak model předpokládal, denní nárůst hospitalizovaných na šesti stech padesáti šesti lidech a v nejhorším možném případě se celkový počet lidí na jednotkách intenzivní péče může vyšplhat na nějakých osm set. Zdravotnictví teď tedy netrpělivě očekává večerní čísla, aby bylo zřejmé, zda opatření zabrala.

Podobné články

Doporučujeme

Další články