fb pixel Krycí jméno Kůže: Kdo je nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger? – G.cz
Vyhledávání

Krycí jméno Kůže: Kdo je nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger?

Zdroj: Profimedia.cz

Babiš vyhodil Blatného a nahradil ho Petrem Arenbergerem. Česko tak má od středy nového ministra zdravotnictví, který se může například pochlubit bohatou praxí ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, ale i záznamem ve složkách bývalé Státní bezpečnosti (StB) s krycím jménem Kůže. Kdo je Petr Arenberger?

Martin Miko
Martin Miko 7.4.2021, 17:10

Petr Arenberger je náš nový ministr zdravotnictví

Z Petra Arenbergera (ANO) se od středy 7. dubna 2021 stal oficiálně nejsledovanější český politik, jelikož po Janu Blatném „podědil“ funkci ministra zdravotnictví ČR. Za posledních 7 měsíců se tak jedná o třetí výměnu ministra zdravotnictví; takže nyní zavzpomínejme na Adama Vojtěcha, Romana Prymulu a již zmiňovaného Jana Blatného, kteří se snažili nést pochodeň v druhé vládě Andreje Babiše. Očividně se nejedná o příliš jednoduchou funkci, zvláště když nesmíte chodit večer na tajné schůzky do restaurací, ale zároveň byste měl propagovat necertifikovanou vakcínu z Ruska. Žádá si to totiž náš pan prezident, který je přitom sám očkován vakcínou ze Západu.

Arenberger byl tedy jmenován ministrem v době, kdy se Zeman snaží prosazovat vakcíny proti covidu-19 z Číny a Ruska, což se Blatnému příliš nelíbilo, protože vakcíny nemají schválení Evropskou lékovou agenturou. To se ovšem může s výměnou ministra zdravotnictví změnit, obzvlášť když chce Arenberger očkovat až 140 tisíc lidí denně. Babiš sice sliboval, že po Velikonocích budeme v Česku očkovat 100 tisíc osob každý den, jenže to se bohužel nestalo. Ostatně slibem nezarmoutíš.

Arenberger patří k dlouhodobým popularizátorům medicíny, kterou vystudoval na fakultě dětského lékařství UK v Praze. V současné době se specializuje na dermatologii a venerologii a zároveň působí jako vysokoškolský pedagog. Od roku 2019 je navíc ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a také působí jako člen Rady Českého rozhlasu. Nadto je autorem několika monografií a učebnic a podle citačního indexu Science Citacion Index disponoval k roku 2010 více než 104 citacemi. Navíc pracuje v redakčních radách několika odborných periodik, a to včetně Zdravotnických novin nebo mezinárodního publikačního média Der Hautartz. Ve svém oboru se tedy jedná o jednoho z nejuznávanějších evropských dermatovenerologů.

Zatímco jeho profesní vzdělání je doslova ohromující, tak jeho politická kariéra mírně pokulhává. Před rokem 1989 byl totiž členem KSČ a navíc je evidován jako kandidát tajné spolupráce ve svazcích StB pod evidenčním číslem 37 788 s krycím jménem Kůže. Jeho svazek byl 6. prosince 1989 zničen. Na středeční tiskové konferenci ku příležitosti uvedení do své nové funkce nicméně uvedl, že disponuje čistým lustračním osvědčením. Arenberger navíc uvedl, že byl „pouze“ takzvaný KTS neboli kandidát na agenta, což znamenalo, že ho StB zkoušela získat na svou stranu, přičemž on o záměru tajné služby nemusel vůbec vědět.

Nesmíme zapomínat na to, že Petr Arenberger má před sebou maximálně půl roku ve funkci, jelikož pak nás čekají další volby do Poslanecké sněmovny. Vzhledem k současné fluktuaci na této pozici je dost pravděpodobné, že bude ještě vystřídán. Ale je dost možné, že na rozdíl od Blatného vyslyší přání našeho pana prezidenta a prosadí na českém trhu vakcíny z Východu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články