Komu dá Miloš Zeman medaili?
Zákonodárci dávají dohromady seznam kandidátů na státní vyznamenání, ze kterého si prezident Miloš Zeman může (ale také nemusí) vybrat ty, kterým udělí nebo propůjčí státní vyznamenání České republiky. Poslanci zatím shromáždili více než tři desítky nominací, na senátním seznamu je údajně 25 osobností.
Podle mluvčí horní komory Evy Davidové je už senátní seznam kompletní a nacházejí se na něm osobnosti z řad válečných hrdinů, z oblasti vědy, medicíny i umělci. Jednotlivá jména budou zveřejněna až v létě po projednání organizačním výborem. Dle zjištění Českého rozhlasu na tomto seznamu není žádná žena a jedním z nominovaných je Jan Lorman, zakladatel organizace Život 90.
Režiséři i generálové
Poslanecká sněmovna s navrženými osobnosti takové tajnosti nedělá. První místopředseda hnutí STAN Jan Farský například navrhuje na státní vyznamenaní režisérku Věru Plívovou-Šimkovou, jejíž filmy už po tři generace baví nejen mládež, ale také dospělé. Režisérka filmů Páni kluci, Krakonoš a lyžníci či Přijela k nám pouť dostala v roce 2019 Českého lva za Mimořádný přínos české kinematografii.
Lidovecký poslanec Marian Jurečka navrhuje na státní vyznamenání třiadevadesátiletého režiséra Vojtěcha Jasného, který je například tvůrcem filmů Všichni dobří rodáci nebo Až přijde kocour.
Jelikož si letos připomínáme 20. výročí vstupu ČR do NATO, byl na státní vyznamenání, konkrétně na Řád bílého lva, navržen generál Petr Pavel, který je výrazným symbolem našeho spojenectví s NATO. V letech 2015 až 2018 zastával post předsedy vojenského výboru NATO, což je nejvyšší vojenská funkce Severoatlantické aliance.
Na ocenění je navržen také generál Jiří Šedivý. Nejvíce poslanci navržených osobností je spjato s vojenským prostředím. Sněmovní podvýbor pro válečné veterány přidal hned 5 jmen. Podvýbor například navrhuje propůjčit medaili za hrdinství panu podplukovníkovi Tichomiru Mirkovičovi a paní nadporučici Boženě Ivanové.
Mezi navrženými je i youtuber Kovy
Ve hře o státní vyznamenaní je také český muzikálový producent a spoluvlastník divadla Broadway Oldřich Lichtenberg, kterého navrhl poslanec Petr Dolínek (ČSSD).
Poslanec Tomáš Martínek (Piráti) nominoval dvě osobnosti, které spojuje se zvyšování mediální gramotnosti populace. Konkrétně se jedná o Petra Nutila, zakladatele webu Manipulátoři.cz a Karla Kováře, který je znám jako youtuber Kovy zabývající se aktuálními společenskými tématy.
Své vlastní kandidáty pak vybírá také sám prezident. Miloš Zeman se už nechal slyšet, že uvažuje o Řádu Tomáše Garrigua Masaryka pro katolického kněze Petra Piťhu, který už medaili Za zásluhy má. Zeman jej chce takto vyznamenat, protože se postavil proti přijetí Istanbulské úmluvy. Zeman chce 28. října 2019 udělit Řád bílého lva nejvyšší třídy generálovi a pilotovi Emilu Bočkovi.
Zatím je ve hvězdách, kdo medaili od prezidenta nakonec získá či zda si ji vůbec přijde převzít, nebo ji od Zemana převzít odmítne.
Můžeme nabídnout statistiku z roku 2018, kdy Zeman udělil případně propůjčil 41 vyznamenaní, přičemž ve 14 případech čerpal ze seznamu, který mu předložili zákonodárci. Senát loni nominoval 25 osobností a Sněmovna 28.
A zde si připomeňte, jak Miloš Zeman uděloval a propůjčoval státní vyznamenání v minulých letech.