fb pixel Petr Pavel – G.cz
Vyhledávání

Petr Pavel

Český voják a generál Petr Pavel se narodil 1. listopadu 1961 ve městě Planá. V letech 2015 až 2018 zastával post předsedy vojenského výboru NATO, což je nejvyšší vojenská funkce Severoatlantické aliance.

Je absolventem Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově, kde ukončil studium v roce 1983. Dále se pak vzdělával na Vojenské akademii Antonína Zápotockého v Brně. Také se účastnil studijních pobytů ve štábní škole v Camberley na Královské akademii obranných studií a na King's College London.

Začínal u výsadkového vojska, v 90. letech pracoval v armádní zpravodajské službě, vyznamenal se v mírových misích UNPROFOR. Respekt a uznání ve Francii si získal díky misi v roce 1993, kdy byla jeho jednotka vyslána, aby zachránila odříznuté francouzské vojáky, kteří se nacházeli ve válečné zóně mezi Srby a Chorvaty.

V letech 2011 a 2012 byl zástupcem náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka, kterého dne 1. července v jeho funkci vystřídal.

Do úřadu předsedy vojenského výboru NATO pro období 2015 – 2018 jej navrhla vláda Bohuslava Sobotky. V čele vojenského výboru stál až do června 2018, kdy jej nahradil vrchní maršál letectva sir Stuart Peach ze Spojeného království.

Ministr obrany Lubomír Metnar mu v roce 2018 předal nejvyšší resortní vyznamenání, Kříž obrany státu. Při té příležitosti ministr uvedl: „Pan generál je jednou z nejvýraznějších osobností současnosti s velkým přínosem pro armádu i celou Českou republiku. Je vzorem nejen pro současné, ale i budoucí vojáky.“

Jeho služební závazek vojáka z povolání skončil 30. listopadu 2018. Generál Petr Pavel působil v československé a české armádě více než čtyři desetiletí.

V roce 2019 jej poslanci navrhli na Řád bílého lva, nejvyšší státní vyznamenání České republiky.

Další články