fb pixel Šílený případ kanibalismu na Třebíčsku: Rozkrájení Židé byli vydáváni za psí maso – G.cz
Vyhledávání

Šílený případ kanibalismu na Třebíčsku: Rozkrájení Židé byli vydáváni za psí maso

Zdroj: Wikimedia Commons, František Dvorský: Třebický okres, Brno 1906, Volné dílo

V roce 1919 došlo v České republice k jednomu z nejhrozivějších případů kanibalismu. Příběh začal záhadným zmizením dvou bratrů, Matouše a Bartoloměje Polických, a skončil šokujícím odhalením obchodu s lidským masem, které bylo prodáváno jako psí. Tato temná událost se odehrála v Kohnově mlýně v Třebíči, chátrající budově, kde žili chudí lidé.

Martin Miko
Martin Miko 11.7.2024, 12:05

Šílený případ kanibalismu u nás

Když bratři Poličtí zmizeli, celá Třebíč se zapojila do jejich hledání. Policie a veřejnost spolupracovaly, ale po měsíci intenzivního pátrání bylo oficiální hledání ukončeno a prohlášeno za neúspěšné. Rodina zmizelých se však odmítla smířit s myšlenkou, že bratři odešli bez rozloučení.

Uplynulo šest let a naděje na vyřešení zmizení bratří Polických se úplně vytratila. Jak se říká, sejde z očí, sejde z mysli. Jeden ze synů zmizelých bratrů se s touto situací nedokázal smířit. Byl stále zamlklý a občas hledal útěchu v alkoholu v místní hospodě.

Jednoho dne se u jeho stolu objevil dělník Dvořáček, který byl popisován jako odpudivý a hloupý muž žijící v Kohnově mlýně. Ve značně opilém stavu prozradil, že ví, kde je jeho otec, a že stačí promluvit s jistým Fejtou. Mladík toto sdělení nebral na lehkou váhu a vše nahlásil příslušným úřadům. To, co následně vyšetřovatelé zjistili, bylo zcela šokující.

Během války radnice ubytovala skupiny chudých lidí v Kohnově mlýně. Tito lidé žili v místnostech nazývaných ratejna, kde společně žilo několik rodin. Každý si svůj prostor ohraničil nábytkem nebo šňůrou na prádlo. Uprostřed místnosti byla velká kamna, která všichni používali.

V této ubytovně žili i bratři Poličtí, kteří sdíleli svůj prostor s haličskými Židy, kteří utekli před válkou z Polska a Ukrajiny. Ačkoli nebyli příliš oblíbení, bylo povinností je ubytovat. Prvními zatčenými v souvislosti se zmizením bratrů byli manželé Dvořáčkovi a Josef Fejta, kteří také žili v ratejně.

Motivem jejich činu byly peníze. Bída a hlad vládly všude a lidský život měl malou hodnotu. Obvinění se nejprve přiznali k vraždě bratrů Polických. Opili je čajem s rumem a pak je usmrtili údery do hlavy. Později se ukázalo, že zavraždili i osm polských Židů.

Jednu z obětí například udeřili sekyrou do hlavy a poté ji píchli nožem do krku, aby vykrvácela. Tělo rozřezali a naložili do škopků se solí. Menší kousky masa vyudili a snažili se je prodat překupníkům jako psí maso, které bylo tehdy na černém trhu žádané.

Soud nakonec vynesl tresty za zabití bratrů Polických. Překvapivě však za vraždy Židů a kanibalismus žádné tresty nepadly. Mnozí se domnívali, že za tím byla politika. Celý případ odhalil temné stránky lidské chudoby a zoufalství, které vedly k neuvěřitelným zločinům.

Zdroje informací:

Wikipedia.cz: kanibalismus

Židovskélisty.info: Zapomenutá bestiální vražda haličských Židů

Podobné články

Doporučujeme

Další články