fb pixel Záhadná smrt Rasputina: Otrávili ho kyanidem a postřelili. Nakonec zemřel v ledové řece – G.cz
Vyhledávání

Záhadná smrt Rasputina: Otrávili ho kyanidem a postřelili. Nakonec zemřel v ledové řece

Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Kdo byl Rasputin? Byl to především schopný mystik s údajnými nadpřirozenými schopnostmi a pronikavým pohledem, nebo zhýralec, který se oddával nadměrnému pití alkoholu a divokým sexuálním večírkům? Jeho život byl plný kontroverzí a rozporů, a stejně záhadné byly i okolnosti jeho skutečně podivné smrti.

Martin Miko
Martin Miko 7.7.2024, 22:59

Muž s tvrdým kořínkem

Grigorij Jefimovič Rasputin pocházel z velmi skromných poměrů. Narodil se v roce 1869 v malé sibiřské vesnici Pokrovskoje. Jeho rodiče byli svobodní sedláci a jeho dětství nebylo příliš lehké. Měl bratra a sestru, kteří však zemřeli ve velmi útlém věku, což hluboce poznamenalo celou rodinu. Matka zemřela také předčasně, takže mladý Rasputin zůstal sám se svým otcem, který ho ani nenutil chodit do školy. Rasputin se naučil psát až v dospělosti, což bylo v té době mezi venkovskými lidmi naprosto běžné.

V pubertě se zádumčivý Rasputin začal zajímat o ženy a alkohol. Místní lidé mu říkali „darebák“, ale většinou nad jeho chováním přivírali oči. Co jiného by se dalo čekat, když měl otce alkoholika a pocházel z neúplné rodiny? Jeho divoké chování a sklony k excesům byly v očích sousedů prý omluvitelné. Na čas však přestal pít a vroucně se modlil k Bohu za odpuštění, což naznačovalo, že v něm bylo něco víc než jen zhýralost.

K mystickému nebo náboženskému prozření došel po dosažení plnoletosti, kdy začal putovat po klášterech na Sibiři. Během svých cest si získal pověst svatého muže a léčitele. Jeho charismatická osobnost a údajné nadpřirozené schopnosti mu otevřely dveře k velmi vlivným lidem. Do Petrohradu se Rasputin dostal díky tomu, že lidi kolem sebe přesvědčoval o svých nadlidských schopnostech. V hlavním městě Ruské říše našel příležitosti, které ho nakonec dovedly až k carské rodině.

K carské rodině ho přivedl incident s Alexejem Nikolajevičem, synem cara Mikuláše II., který trpěl hemofilií. I malé zranění mu mohlo způsobit dlouhodobé krvácení. Když se v roce 1909 Alexej skutečně zranil, byla přivolána řada lékařů, ale žádný z nich nedokázal chlapce vyléčit. Nakonec byl přivolán Rasputin, který se za Alexeje modlil a údajně ho hypnotizoval. K překvapení všech se Alexejův stav zlepšil, což prý vedlo k jeho uzdravení. Tím si Rasputin získal důvěru cara Mikuláše II. a stal se blízkým přítelem rodiny. Největší podporu však měl u carevny Alexandry Fjodorovny, kterou zcela ovládl svým charismatem a sliby o uzdravení jejího syna.

Rasputinova pozice u carské rodiny mu však také přinesla mnoho nepřátel. Jeho skandální způsob života plný sexu a alkoholu, stejně jako jeho politický vliv, vyvolávaly mezi šlechtou a veřejností velkou nelibost. Rasputinovy excesy a jeho moc nad carevnou přispěly k tomu, že byl vnímán jako hrozba pro stabilitu říše.

30. prosince 1916 byl na Rasputina spáchán atentát. Skupina šlechticů, včetně knížete Felixe Jusupova a velkoknížete Dmitrije Pavloviče, se rozhodla ho odstranit. Nejprve se ho pokusili otrávit kyanidem, což na něj vůbec nepůsobilo. Poté ho několikrát postřelili do břicha, zad a hlavy. I přes tato zranění Rasputin stále žil. Po výprasku holí ho hodili do ledové řeky Něvy, aby se ujistili, že je mrtvý. Rasputin se ale stále nevzdával a snažil se dostat na břeh. Ledová voda ho však připravila o poslední zbytky sil. Když jeho tělo našli, zjistili, že se opravdu pokusil vyškrábat na břeh, což naznačovalo, že byl stále při vědomí, když ho hodili do řeky.

Jeho smrt se stala legendou a dodnes je předmětem mnoha spekulací a mýtů. Rasputinova výdrž a schopnost přežít tolik pokusů o zabití přispěly k jeho pověsti nezničitelného muže. Ať už byl Rasputin skutečným mystikem, nebo jen šikovným manipulátorem, jeho život a smrt zůstávají jedním z nejzáhadnějších a nejfascinujících příběhů ruské historie.


Zdroje informací:

https://fr.wikipedia.org/wiki/Grigori_Raspoutine

https://www.britannica.com/biography/Grigory-Yefimovich-Rasputin

https://blogs.loc.gov/headlinesandheroes/2020/10/the-murder-of-rasputin/

Podobné články

Doporučujeme

Další články