Zeman rozdává Řád bílého lva šestý rok: přineslo to metály bizarním lidem, extremistu na ceremoniálu a Sedláčka v mikině – G.cz
Vyhledávání

Zeman rozdává Řád bílého lva šestý rok: přineslo to metály bizarním lidem, extremistu na ceremoniálu a Sedláčka v mikině

Rok 2016 ovlivnila kauza kolem (ne)vyznamenání Jiřího Bradyho. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Výjimečný den, ten 28. říjen 2018. Pro Čechy a Slováky znamená přesně 100 elt společné historie, pro první jmenované ještě navíc velké těšeníčko, co zase přezident Zeman předvede během udílení nejvyššího státního vyznamenání, Řádu bílého lva. Za těch pět let, co metály rozdává, to přineslo už řadu trpce skvělých momentů a není nutné se obávat, že by to leto mělo být jinak...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 28.10.2018, 14:41

2013

První rok, kdy mohl "čerstvý" prezident Zeman udělovat vyznamenání a rovnou jeden bizár vedle druhého. Hlava státu tehdy nepozvala dva rektory vysokých škol, což vzbudilo rozruch a ani ostatní rektoři se na protest proti Zemanovu kroku ceremoniálu neúčastnili. Kdo naopak přišel, to byl extrémista Adam B. Bartoš. Prostě paráda. Ten rok dostali Řád bílého lva třeba Jiřina Bohdalová, Felix Slováček nebo náš oblíbenec exsenátor František Čuba, který se dva roky neúčastnil senátních jednání. Tak si říkáme, že už tehdy jsme mohli celkem jasně poznat, co nás se Zemanem v budoucnu čeká...

2014

Zlatý rok, kdy se Zeman rozhodl mimo jiné vyznamenat dva režiséry, autora svého předvolebního spotu Filipa Renče a autora dokumentu o své osobě Roberta Sedláčka, který si pro řád na slavnostní ceremoniál přišel ve sportovní bundomikině. To bylo tehdy tak půvabně symbolické... Od té doby se to se Sedláčkem táhne. Řečeno klasickými slovy šerpy na smutečním věnci, vzpomínáme s láskou.

2015

V roce 2015 byla hlavním tématem spojeným s udělováním státních vyznamenání kauza Michalákových. Zeman tehdy "odpozval" norskou velvyslankyně Siri Ellen Sletner, aby vyjádřil nesouhlas s postupem norských úřadů, které odebraly rodičovská práva Evě Michalákové. A medaili dostal František Ringo Čech.

2016

Říkáme dvě slova - Jiří Brady. To máme ještě všichni v živé paměti, že? Tehdejší ministr kultury Daniel Herman a zároveň Bradyho příbuzný, měl být Hradem vyzván, aby se nesetkával s dalajlámou, který ten rok navštívil Prahu. Pokud se s jeho svatostí potká, jeho strýc Brady, podnikatel, který prošel dvěma koncentráky, nedostane státní vyznamenání. Herman se s dalajlámou sešel a Brady medaili nedostal. Hermanova verze říká, že byl Jiří Brady ze seznamu vyznamenaných vyškrtnut za trest, Hrad zase, že na něm Brady vůbec nefiguroval. Dopadlo to hroznou bouří a neúčastí mnoha osobností na slavnostním ceremoniálu. Chudák starý pan Brady se dovlekl do Čech, Herman s ním obrazil pár happeningů a bylo.

2017

Loňské udělování Řádu bílého dva se obešlo bez větších kontroverzí, o to víc se Zeman utrhl ze řetězu co do počtu udělených vyznamenání a ocenil vůbec nejvíc lidí za těch svých pět let. Mezi nositeli nejvyššího státního vyznamenání je tak od loňska třeba Petr Žantovský, jeden z mála Zemanových oblíbených novinářů a přispěvatel Parlamentních listů, otec zbožňovaných českých komediálních bizárů Zdeněk Troška a naše zlatá Helenka Vondráčková. Jupí.

Letošní rok se zatím rýsuje velmi slibně. Řád bílého lva pro Michala Davida a Jirku Krampola nám dělá vyloženě radost. Už se třeseme na večer, kdo další to skvělé cingrlátko dostane a co moudrého nám Zeman poví.

Pokud se taktéž nemůžete dočkat, pojďte si s nám zkrátit dlouhou chvíli a přečtěte si příběhy 10 největších československých hrdinů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články