I přes celospolečenský přesah má tento pořad výchovný efekt a dopad na každého jednoho člověka. Tolik koncentrovaného... čehokoliv v jednom pořadu jen tak jinde neuvidíte. Co jsme si tedy všichni mohli ze sledování Arény odnést?
1. Naději. Naději, že i když vůbec neumíme moderovat, stačí si koupit televizi a v ní se nominovat do třiceti pořadů jako moderátor. To je ten hnací motor, který nás žene kupředu. Že si můžeme splnit prostě všechny sny, i ty, ke kterým nemáme absolutně žádné vlohy.
2. I když jste populistický poloviční Japonec, co se ohání vlastenectvím, šíří xenofobii a nenávist, straší pomocí imigrantů, kteří tu nejsou a kdokoliv, kdo má inteligenci alespoň na to zavázat si sám tkaničky u bot, z vás má akorát p*del, pořád se může najít někdo, kdo vám dá prostor v televizi, nebude vám klást nepříjemné otázky a sežene vám tam ještě pár lopat do publika, co vám budou tleskat.
3. Kvůli úspěšnému televiznímu pořadu vůbec nemusíte cílit vysoko. Není potřeba oslovit inteligentní lidi. Stačí se zaměřit na plebs a dát mu, co chce a co potřebuje. I tak se to dá dělat.
4. Stejně to je s morálními autority, on ose to stejně přeceňuje. K tomu, abychom se dozvěděli, kdo je pro společnost přínosem a kdo není, stačí jeden nedom*dlý mluvčí a nástěnka.
5. Od toho se odvíjí další věc. Aréna už nám ukázala, že i když vás ve škole šikanovali, brali vám svačinu, zamykali vás na záchodě a nadávali vám „ty čtyřoká buzničko,“ stačí být zarputilý, morálně ohebný, loajální a jednoho dne i tak můžete v televizi rozhodovat, kdo je pro společnost přínosem a kdo není.
6. I když coby hosty točíte pořád dokola asi pět lidí, protože nikdo jiný k vám nechce chodit, jelikož jste neobjektivní a lezete do p*dele Zemanovi, pořád tomu můžete říkat politický pořad.
A tady zjistíte, že Jaromír Soukup byl nominován na cenu Emmy. Ve všech kategoriích.