fb pixel Stát i přes zákaz proplatil dotaci firmě z holdingu Agrofert. Zaplatíme ji opět z našich peněz? – G.cz
Vyhledávání

Stát i přes zákaz proplatil dotaci firmě z holdingu Agrofert. Zaplatíme ji opět z našich peněz?

Zdroj: Autor: Jan Polák – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8848341

Česko se i přes stopku rozhodlo proplatit 547 tisíc korun firmě z holdingu Agrofert, jež patří do svěřeneckého fondu premiéra Andreje Babiše. Podle zjištění iROZHLAS.CZ chce Brusel požádat o proplacení dotace. Vypadá to, že Česko má v plánu otestovat střet zájmu našeho předsedy vlády a holdingu, který nevlastní. Zkouší Česko nervy Evropské unie? Přijde Česko kvůli této vládě i o další dotace?

redakce G.cz 18.5.2021, 11:46

Dotace i přes zákaz? Jedině v Česku

Podle serveru iROZHLAS.CZ se holding Agrofert i po zastavení dotací pro své firmy nadále dostává k dalším a dalším finančním podporám. Ukázalo se totiž, že před třemi měsíci se plastikářské firmě Fatra, která patří do svěřeneckého fondu českého předsedy vlády Andreje Babiše (hnutí ANO) podařilo získat na dotacích 547 tisíc korun ze státního rozpočtu. I když naši zemi na začátku května ujišťovala ministryně financí Alena Schillerová, že po zveřejnění auditní zprávy budou veškeré dotace pro Agrofert preventivně stopnuty, tak se tak bohužel nestalo. „Podle mých informací po tomto rozhodném datu nebyly propláceny dotace ani ze státního rozpočtu,“ řekla na začátku tohoto měsíce Schillerová na tiskové konferenci. Ale bohužel se tak nestalo.

Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž 3. února 2021 vyplatilo zlínské firmě Fatra dotaci na nákup válcovacího stroje pro továrnu v Napajedlech. Konkrétně šlo o částku 547 tisíc korun, jak se podařilo zjistit iROZHLAS.CZ. Stalo se tak i přesto, že Brusel v říjnu 2020 označil dotační projekt za nevhodný. Evropské komisi se tak podařilo najít další neoprávněnou dotaci, jež sice doputovala k české firmě ze státního rozpočtu, ale na druhou stranu ji EU Česku neproplatí. iROZHLASU se dále podařilo zjistit, že si české úřady chtějí na Fatře otestovat, jestli nám Evropská unie peníze doopravdy nepošle. Tento nápad by teoreticky mohl skončit tak, že by operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost byl pro Českou republiku úplně pozastaven, což by znamenalo odstřižení od všech dotací pro ČR.

Na druhou stranu ministři Havlíček a Dostálová se záměrem české vlády s auditem nesouhlasí, nicméně jej respektují, a žádost o platbu Evropské komisi nepředkládají. Tímto způsobem se tak snaží plnit doporučení, která Česko dostalo v rámci střetu zájmů, jenž má Andrej Babiš podle EK. „Ještě nedošlo k úplnému vyjádření, to jest ke konkrétnímu rozhodnutí, které by bylo soudně přezkoumatelné na úrovni Evropské komise. Právě to Česká republika očekává v souvislosti s dotací, na kterou se ptáte. Bez proplacení dotace Fatře by nemohlo k závaznému právnímu posouzení dojít, případně by neměl o čem rozhodovat soud, napsal Karel Havlíček v SMS serveru iROZHLAS.CZ.

A co se nyní bude dít? Ministerstvo financí bude muset do Bruselu poslat žádost o proplacení dotace za firmu Fatra z holdingu Agrofert. Následně se bude čekat na odpověď. „Uvažovat o této cestě lze v momentě, kdy by bylo bezpochyby jasné, že je to z hlediska zájmů ČR nejvhodnější postup a za žádných okolností by neohrozil čerpání evropských prostředků pro Českou republiku,“ řekl pro ČTK mluvčí Ministerstva financí Michal Žůrovec.

Premiér Andrej Babiš i jeho bývalá firma Agrofert jakýkoliv střet zájmů i nadále odmítají. Jak to vidíte vy?

Podobné články

Doporučujeme

Další články