fb pixel Tomio Okamura – G.cz
Vyhledávání

Tomio Okamura

Český politik a podnikatel česko-japonského původu Tomio Okamura se narodil 4. července 1972 v japonském Tokiu. 24. listopadu 2017 se stal místopředsedou Poslanecké sněmovny PČR.

Většinu svého života strávil v České republice. Japonsko opustil spolu se svou matkou a bratrem, když mu bylo šest let. Po základce následovalo studium na střední chemické průmyslovce a po maturitě odcestoval do Japonska, kde pracoval jako popelář a poté tři a půl roku prodával popcorn v kině. Připadal si však diskriminovaný, a proto se rozhodl k návratu do Prahy.

Je úzce spjat s Asociací českých cestovních kanceláří a agentur. Zastával funkce viceprezidenta a mluvčího.

V roce 1994 se pustil do podnikání. Živí se v oborech pohostinství, obchodu, průvodcovské činnosti a překladatelství. Některé podniky a firmy, na kterých se podílí/podílel: Miki Travel Prague s.r.o., Japa Foods s.r.o., SENSEPOCKET, s.r.o., Break2win s.r.o. a další.

Je zakladatelem politického hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (založil v květnu 2013). Po dlouhých peripetiích byl vyloučen z poslaneckého klubu tohoto hnutí, načež z něj odešel a založil nové hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Stranická příslušnost

  • od 2013 od 2015 Úsvit
  • od 2015 SPD

Od 20. října 2012 od 26. října 2013 zastával post senátora. Kandidoval jako nezávislý kandidát ve obvodu Zlín. V prvním kole získal 30,27 % hlasů, ve druhém pak 66,23 % hlasů. Senátorem nebyl po celé volební období, neboť byl v roce 2013 v předčasných sněmovních volbách  zvolen poslancem, čímž mu mandát senátora automaticky zanikl. 

Rozhodl se, že bude v roce 2013 v přímé volbě kandidovat na prezidenta ČR. Jeho příznivci sice nasbírali 61 500 podpisů, ale ministerstvo vnitro oznámilo, že je platných jen 35 751 z nich, což nestačilo a Okamura byl z prezidentské volby vyřazen. 

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017 byl lídrem SPD ve Středočeském kraji. Mandát poslance obhájil. V listopadu 2017 se pak stal místopředsedou sněmovny, hlasovalo pro něj 102 ze 195 přítomných poslanců. 

Další články