fb pixel Nikdy nezapomeneme: Mrazivá výstava, která vám vysvětlí vztah Československa se Sovětským svazem – G.cz
Vyhledávání

Nikdy nezapomeneme: Mrazivá výstava, která vám vysvětlí vztah Československa se Sovětským svazem

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Nikdy nezapomeneme je název venkovní výstavy, která se v květnu objevila v našem hlavním městě na místě, kde „kdysi“ stál pomník maršála Koněva. V pražských Dejvicích se tak díky neziskové organizaci Post Bellum a Praze 6 můžete vzdělat prostřednictvím venkovní expozice, jež vám vysvětlí, jak Sovětský svaz ovlivnil dějiny Československa.

Martin Miko
Martin Miko 17.5.2021, 16:31

Nikogda ně zabuděm

Venkovní výstavu Nikdy nezapomeneme má na svědomí organizace Post Bellum společně s Prahou 6, a to na místě, kde ještě nedávno stála socha maršála Koněva. Její odstranění tehdy vzbuzovalo mnoho emocí, ale nyní volné místo našlo svůj účel. Prostřednictvím textů a fotografií, ale i audiovizuálních stop a dobových záběrů, máte tu možnost pochopit a vzdělat se v oblasti vztahů mezi Československem a Sovětským svazem, a to od konce 2. světové války až po odchod sovětských vojsk ze země.

Ruský název „Nikogda ně zabuděm“ má odkazovat na závěrečný verš písně od Karla Kryla s názvem „Tak vás tu máme“, v níž se zpívá o vpádu vojsk Varšavské smlouvy do naší země. „Je nesmírně důležité připomínat, že se Sověty nepřišlo v květnu pětačtyřicátého roku do Československa jen veselí z osvobození. Mnoho našich sousedů ruské národnosti, kteří do Československa utekli ve dvacátých letech před bolševiky, bohužel padlo do spárů sovětské rozvědky Směrš. Kde jinde si příběhy těchto lidí připomenout, než právě na místě, kde stávala socha vojevůdce, který tyto katy do Prahy přivedl? A právě na jeho příběhu a příbězích jeho obětí je třeba si neustále ukazovat, jak je snadné se z osvoboditele stát okupantem a ze zachráněného obětí. Abychom nikakdá nezabudli,“ řekl pro Post Bellum starosta Prahy 6 Ondrej Kolář. A my nemůžeme nic, než souhlasit.

Celá výstava je složena ze 40 pamětnických příběhů z databáze projektu Paměť národa. Ty jsou dále rozděleny do čtyř kapitol – Osvobození, Dozor, Vpád a Odchod. Na základě vzpomínek tak reflektují zásadní roky rámci dějin naší země, tedy 1945, 1948, 1968 a 1991.

V následující galerii můžete nahlédnout na část výstavy, kterou stojí za to vidět.

Dobrou zprávou je, že zde tato výstava bude stát až do konce ledna 2022. Takže máte spoustu času na to ji navštívit a trochu se vzdělat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články