fb pixel Zuzana Čaputová – G.cz
Vyhledávání

Zuzana Čaputová

Slovenská právnička, občanská aktivistka, politička a prezidentka, která se narodila 21. června 1973 v Bratislavě.

V roce 2019 vyhrála slovenské prezidentské volby a stala první prezidentkou Slovenska. Prezidentského úřadu se ujala 15. června 2019, kdy složila slavnostní slib.

V roce 2018 oznámila, že bude kandidovat v prezidentských volbách na Slovensku v roce 2019. Získala podporu i slovenského prezidenta Andreje Kisky, který se rozhodl, že podruhé na post hlavy státu kandidovat nebude. Podle průzkumů byl jejím největším protivníkem místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který kandidoval jako nestraník s podporou politické strany SMER-SD.

V prvním kole těchto voleb získala Čaputová získala 40,6 % (870 415 hlasů) a Šefčovič 18,7 % (400 379 hlasů). Ve druhém kole, které se konalo 30. března 2019, získala 58,4 % hlasů a stala se slovenskou prezidentkou.

V roce 1996 dokončila studium na Právnické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě.

Poté po dlouhou dobu působila v neziskovém sektoru. Snažila se prosazovat spravedlnost v různých oblastech práva. Zabývala se například problematikou zneužívaných a týraných dětí, ale bojovala také například za uzavření problematické skládky odpadů, za což jí byla udělala prestižní cena.

Je známá svými liberálními postoji. Například se vyslovila pro to, aby páry stejného pohlaví měly právo na adopci dítěte. A to na Slovensku není zavedeno ani registrované partnerství homosexuálů.

V prosinci 2017 vstoupila do nové politické strany Progresívne Slovensko a pár týdnů na to byla na ustavujícím sněmu zvolena místopředsedkyní. Po prvním kole slovenských prezidentských voleb se funkce místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko vzdala. 

Další články