fb pixel Zákaz zveřejňování předvolebních průzkumů na Slovensku: Díky Ficovi a Kotlebovi budou Slováci volit naslepo jako někde v Africe – G.cz
Vyhledávání

Zákaz zveřejňování předvolebních průzkumů na Slovensku: Díky Ficovi a Kotlebovi budou Slováci volit naslepo jako někde v Africe

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Zatímco v Česku platí zákaz zveřejňování předvolebních průzkumů pouze 3 dny před volbami, tak na sousedním Slovensku to bude od příštích voleb neuvěřitelných 50 dnů před každými volbami. V rámci zákona si navíc politici budou smět vypracovávat svoje vlastní předvolební průzkumy, což v překladu znamená, že jen oni budou vědět, jakým směrem směřovat svou politickou kampaň. Podle názoru některých Slováků se země posouvá směrem do Afriky.

Martin Miko
Martin Miko 27.11.2019, 11:43

Slovensko ztrácí demokracii

Slovenští poslanci schválili nový zákon, který zakáže médiím a agenturám zveřejňovat výsledky předvolebních průzkumů neuvěřitelných 50 před volbami. Předtím to bylo 14 dnů před volbami, což se už považuje i tak za poměrně dlouhou dobu. Nutno připomenout, že v Česku to jsou pouhé 3 dny před volbami. Slovenským zákonodárcům se podařilo v úterý prolomit veto prezidentky Čaputové a nová novela vstoupí v platnost už před parlamentními volbami, které se budou konat na konci února roku 2020.

O této novele rozhodly hlasy vládní Ficovy strany Směr-sociální demokracie a Slovenské národní strany, a dále pak opoziční Kotlebovy Lidové strany Naše Slovensko. Těm dopomohly hlasy poslanců z nezávislých poslaneckých klubů. Společnými silami se jim tak podařilo prosadit novelu, která podle jejich názoru pomůže odvrátit ovlivňováni voličů pochybnými průzkumy veřejného mínění.

Na druhou stranu jsme svědky toho, že jsou slovenští občané okrádání o velmi důležité informace, které by je měly inspirovat v tom, koho ve volbách volit. Toho si jsou samozřejmě vědomi i někteří slovenští politici včetně prezidentky Zuzany Čaputové, která bude žádat ústavní soud o přezkoumání zákona.

Zajímavé na tom je, že například v zákoně není zakázané, aby si politici nechávali vypracovávat svoje vlastní předvolební průzkumy veřejného mínění. Takže oni sami budou mít k dispozici informace o předvolební situaci a budou podle toho směřovat svou kampaň. Pro slovenskou demokracii to rozhodně znamená krok dozadu, na čemž se Slováci shodli nejen v internetových diskuzích.

Slováci na toto téma žertují a tvrdí, že se jejich země dostala na úroveň afrických zemí, kde to funguje s demokracií podobně. Každopádně my nabízíme vhodné řešení. Stačí, když budou tyto průzkumy organizovat české agentury a zveřejňovat na českých webech. Tím se obejde tento hloupý zákon a lidé budou mít představu, koho volit.

A zde se dozvíte, že Tomio Okamura začal útočit na Klausovu Trikolóru.

Podobné články

Doporučujeme

Další články