fb pixel Konec Ficovy éry? Favorit je Matovič, ve hře je i Kotleba: Kdo je kdo ve slovenských volbách 2020? – G.cz
Vyhledávání

Konec Ficovy éry? Favorit je Matovič, ve hře je i Kotleba: Kdo je kdo ve slovenských volbách 2020?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Slovenské paralamentní volby začaly a bude to velké. Tyto volby mohou totiž znamenat zásadní změnu, a sice konec éry Roberta Fica. Lídrem kandidátky jeho Směru je současný předseda vlády Peter Pellegrini. Šanci stát se příštím premiérem má podle průzkumů populistický rétor Igor Matovič. Ve hře je ale i Marián Kotleba. Kdo je kdo ve hře o politickou budoucnost našich nejbližších sousedů?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 29.2.2020, 09:16

Slovenské volby jsou velkou neznámou

Slovenky a Slováci vyrazili do voleb, ve kterých se může přepsat budoucnost jejich politické scény. 29. února si naši bratři z východu vyberou nové složení stopadesáti členného parlamentu. Volební místnosti budou otevřeny až do 22 hodin, krátce poté by měly být známy první výsledky. Kdo bude novým slovenským premiérem? To je velmi otevřená otázka.

Od voleb v roce 2016 zažila slovenská politika nejedno politické zemětřesení. Po vraždě Jána Kuciaka před 2 lety došlo k pádu premiéra Roberta Fica, který zemi vládl řadu let. Toho pak nahradil stranický kolega Peter Pellegrini, který patří k nejoblíbenějším politikům v zemi. Zároveň vyšlo najevo obrovské propojení organizovaného zločinu a vysoké politiky, což vyvolalo na Slovensku celonárodní znechucení z tamější politiky.

Za současné situace tak není vůbec jasné, které strany do parlamentu dostanou, ani kdo bude sestavovat vládu. Podle posledních průzkumů má na vstup do Národní rady Slovenské republiky na 9 stran, které jsme pro vás přehledně popsali v následující galerii, a to včetně jejich předsedů.

Přes 10 % se pak v průzkumech dostaly 3 strany, které mají největší šanci získat křeslo premiéra. První stranou v průzkumech nadále zůstává vládnoucí SMER, který se překvapivě rozhodl namísto Roberta Fica nominovat do čela vlády populárního Pellegriniho. Pryč jsou ale časy jasných vítězství – kdysi dominantní SMER má pouhých 17 % hlasů. Další v pořadí je pak strana OĽANO, kterou vede populistický bojovník proti korupci Igor Matovič. Tato strana se v posledních dnech prakticky z ničeho nic dostala skoro až na vrchol průzkumů a o Matovičovi se začíná mluvit jako o budoucím premiérovi.

Poslední stranou s reálnou šancí na zisk postu předsedy vlády je pak ultrapravicové uskupení Mariana Kotleby, který se otevřeně hlásí k odkazu fašistického Slovenského štátu. Případné vítězství Kotlebovců děsí nejednoho občana Slovenska. Tak uvidíme, jak to na Slovensku dopadne. Aspoň vidíte, že znechucení a beznaděj z politiky neprožíváme jenom u nás.

Podobné články

Doporučujeme

Další články