fb pixel Andrej Kiska – G.cz
Vyhledávání

Andrej Kiska

Slovenský politik, filantrop a podnikatel, který se v roce 2014 stal čtvrtým prezidentem Slovenské republiky. Narodil se 2. února 1963 v Popradu.

V prezidentských volbách v roce 2014 se ve druhém kole utkal se slovenským politikem Robertem Ficem z politické strany SMER-SD. Kiska získal 59,4 % hlasů a do prezidentského úřadu nastoupil dne 15. června 2014.

Jeho předchůdcem ve funkci prezidenta byl Ivan Gašparovič. Ve vysoké politice se ve svých 51 letech ocitl jako nováček.

Vysokoškolský diplom získal na Elektrotechnické fakultě Slovenské technické univerzity v Bratislavě, následně pracoval jako projektant a v roce 1990 odletěl na rok a půl do USA. V druhé polovině 90. let minulého století založil svou první splátkovou společnost Tatracredit s.r.o. a v roce 1999 pak splátkovou společnost Quatro. Podnikáním a prodejem svým společností se mu podařilo vydělat stovky milionů korun.

V roce 2012 se stal vůbec prvním člověkem, který oznámil kandidaturu na prezidenta Slovenské republiky. Kandidoval jako nezávislý.

Je autorem dvou knih, ve kterých popisuje svou životní cestu a zkušenosti. První se jmenuje Cesta manažéra z pekla (2011) a druhá Vezmi život do svojich rúk (2013).

V roce 2018 oznámil, že podruhé na hlavu státu kandidovat nebude. V prezidentských volbách na Slovensku 2019 podpořil právničku Zuzanu Čaputovou, která nakonec ve volbách zvítězila a stala se jeho nástupkyní. Prezidentský úřad jí předal 15. června 2019. O dva dny později oznámil název a priority svého nového politického hnutí. Jmenuje se Za lidi (Za ľudí). Jeho cílem je vítěství v nadcházejících parlamentních volbách.