fb pixel Prezidentské volby na Slovensku 2019 – G.cz
Vyhledávání

Prezidentské volby na Slovensku 2019

Datum prvního kola v pořadí páté přímé volby slovenské hlavy státu se konalo 16. března 2019. Druhé kolo se konalo 30. března 2019.

Čtvrtý prezident Slovenské republiky Andrej Kiska v roce 2018 oznámil, že se o hlasy voličů podruhé ucházet nebude. Podporu vyjádřil právničce z mimoparlamentního politického hnutí Progresívne Slovensko Zuzaně Čaputové, která patřila mezi dva největší kandidáty těchto voleb. Druhým vážným kandidátem byl eurokomisař a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který kandidoval jako nestraník s podporou politické strany SMER-SD.

Průzkumy se nemýlily, oba dva postoupili do druhé kola. Čaputová získala 40,6 % (870 415 hlasů) a Šefčovič 18,7 % (400 379 hlasů).

Ve druhém kole zvítězila Zuzana Čaputová, která získala 58,4 % hlasů a stala se slovenskou prezidentkou. K volebním urnám přišlo ve druhém kole 41,8 % slovenských voličů. 

Přímá volba hlavy státu byla na Slovensku zavedena v roce 1999. Prezidentem se může stát každý občan starší 40 let, který je volitelný do Národní rady Slovenské republiky. Prezidentem Slovenské republiky se stane ten kandidát, který získá nadpoloviční většinu platných hlasů, pokud nezíská potřebnou většinu v prvním kole, koná se o dva týdny později kolo druhé, do kterého postupují dva kandidáti, kteří získali v prvním kole nejvyšší počet hlasů.

Ve prvním kole slovenských prezidentských voleb vybírali voliči ze 13 kandidátů. Volební účast v prvním kole dosáhla 48,74 %.

Další prezidentské volby na Slovensku se mají konat v roce 2024.