Václav Klaus mladší

Český politik Václav Klaus mladší se narodil 10. září 1969 v Praze. Je synem bývalého českého premiéra prezidenta Václava Klause.

Václav Klaus junior absolvoval v roce 1993 Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde studoval obor matematika – geografie. Za téma své diplomové práce zvolil Geografické zpracování výsledků voleb 1992. Tři roky působil na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje. Vedle toho externě vyučoval na pražském soukromém gymnáziu PORG, kde se stal později učitelem na plný úvazek a poté zástupcem ředitele. Od roku 1998 působil jako ředitel tohoto osmiletého nestátního gymnázia, později pak sítě škol PORG v Praze a Ostravě. Tyto vzdělávací instituce se neustále pohybovaly na čele všech srovnávacích žebříčků státních i nestátních škol.

Na ředitelskou funkci rezignoval 17. ledna 2014, důvodem byly neshody s předsedou správní rady Martinem Romanem.

Václav Klaus mladší vydal dvě populárně naučné matematické knihy. Pro maturanty a žáky pátých tříd.

Na jaře 2014 začal Václav Klaus ml. psát pro web novinky.cz.

Do ODS vstoupil v září 2002. Když byl v prosinci 2008 zvolen za předsedu strany Mirek Topolánek, oznámil Václav Klaus že se vzdává čestného členství. Václav Klaus mladší oznámil, že nezaplatí členské příspěvky, což také učinil a tím stranu opustil.

V únoru 2012 založil spolu se svým otcem bratrem Janem a prezidentským kancléřem Jiřím Weiglem obecně prospěšnou společnost Institut Václava Klause.

S ODS začal znovu spolupracovat v roce 2014, kdy se stal expertem a poradcem na oblast školství. Členem ODS se stal znovu v roce 2016.

Ve sněmovních volbách v roce 2017 figuroval Václav Klaus ml. na třetím místě kandidátky ODS v Praze. Díky získaným preferenčním hlasům (22 635 hlasů) skončil na konec na prvním místě a stal se poslancem.

Kvůli dlouhodobému názorovému nesouladu byl po zasedání výkoné rady 16. března 2019 z ODS vyloučen. Václav Klaus mladší skončil také v poslaneckém klubu ODS. Nadále však zůstal v čele sněmovního školského výboru.

Václav Klaus mladší přislíbil, že po volbách do Evropského parlamentu 2019 představí svou novou stranu, ve které by měl působit i exprezident Václav Klaus. Nové politické uskupení ponese pravděpodobně název Trikolóra hnutí občanů. Tento název byl totiž zaregistrován na Úřadu pro průmyslové vlastnictví Centrem pro občanské svobody, se kterým je syn bývalého českého prezidenta Václava Klause spjat.