fb pixel Obstrukce Tomia Okamury: Šéfa SPD umlčí jen funkce místopředsedy Sněmovny – G.cz
Vyhledávání

Obstrukce Tomia Okamury: Šéfa SPD umlčí jen funkce místopředsedy Sněmovny

Zdroj: Profimedia.cz

Mysleli jste si, že bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) je nejotravnějším českým politikem současnosti? Tak to jste na omylu, protože v posledních dnech ho strčil do kapsy předseda SPD Tomio Okamura, který svými dlouhými projevy v Poslanecké sněmovně dokázal celé úterý a středu blokovat novelu pandemického zákona. Podle Ivana Bartoše (Piráti) občany Okamurovo řečnění stojí skoro 6 milionů korun denně. Děkujeme.

Martin Miko
Martin Miko 17.2.2022, 13:00

Proč Okamura mluví?

„Náklad na jednu Okamurohodinu, kdy blokuje Sněmovnu (včetně zaměstnanců), je více než 700 000 korun. Tedy kampaň Tomia Okamury stojí občany skoro 6 milionů korun denně. Okamura is New Volný,“ napsal na svém twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš v reakci na nesmyslně dlouhé projevy předsedy SPD, který se nebojí mluvit i 6 hodin v kuse, a to v době, kdy se mají řešit zákony. Okamura tak během dvou dnů několikanásobně překonal náklady na fotografy bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), po které alespoň zůstaly hezké fotografie s pávem. Po Okamurovi bohužel zbyly jen slovní útoky na předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) a Marka Výborného (KDU-ČSL). Ty dokonce dokázal v rámci svého projevu označit za rasisty. Kvůli Okamurovi se tak neprojednal pandemický zákon a bohužel ani nic z programu sněmovní schůze.

A proč to vůbec Tomio pravděpodobně dělá? Okamura si totiž od podzimních voleb přál být místopředsedou Sněmovny. To sebou totiž přináší určité výhody, jako je například státní limuzína, plat 173 tisíc korun a další. Když Tomio do této funkce zvolen nebyl, rozhodl se, že bude trucovat a zdržovat schůzi za pomocí obstrukcí a sáhodlouhých projevů. A nejlepší na tom celém je, že byli vládnoucí politici, a to zejména z části ODS, připraveni Tomiovi nakonec post místopředsedy Sněmovny poskytnout. „Ne na první pokus, ale při dalších hlasováních bychom mu to křeslo nakonec přenechali. Proti byli ale koaliční partneři, zejména z TOP 09, ale i někteří občanští demokraté,“ popsal jeden z vládních politiků pro server Neovlivní.cz situaci.

Nyní to ovšem vypadá tak, že se Okamura může s postem místopředsedy rozloučit, protože to, co v tomto týdnu předvádí ve Sněmovně, nemá obdoby. Předseda SPD totiž mezi lety 2017 až 2021 pobíral vyšší plat a rovněž měl k dispozici automobil, což jako řadový poslanec bohužel nemá. Je tedy možné, že bude tímto způsobem rušit chod Sněmovny i nadále, a to do té doby, než bude zvolen opět místopředsedou. I s takovou variantou se bohužel počítá. Toto blokování je bohužel pro daňové poplatníky poměrně nákladnou záležitostí, jak popisoval šéf Pirátů Ivan Bartoš. Možná by se tedy nakonec vyplatilo dát Okamurovi funkci, aby poslanci mohli v klidu pracovat.

Na druhou stranu je pravdou, že i toto je demokracie a stát platí mnohem vyšší částky za věci, které v současnosti postrádají smysl. Například plošné testování na covid stojí státní kasu denně i vyšší desítky milionů korun.

Nutno však podotknout, že obstrukce jsou běžnou součástí politických bojů, takže i Tomio Okamura se zbytkem SPD na ně mají plné právo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články