fb pixel Bratři Okamurové vedle sebe a složení slibu ve vlčnovském kroji: Poprvé od voleb se sešla nová sněmovna – G.cz
Vyhledávání

Bratři Okamurové vedle sebe a složení slibu ve vlčnovském kroji: Poprvé od voleb se sešla nová sněmovna

Zdroj: Ervinpospisil at cs.wikipedia - own work, Originally from cs.wikipedia; description page is/was here., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1773512

Poprvé od říjnových voleb se sešla nová Poslanecká sněmovna. Ustavující schůze, na níž poslanci složili slib, začala dnes ve 14 hodin. V započatých jednáních budou poslanci pokračovat opět ve středu, kdy je čeká primárně zvolení nového vedení dolní komory. Schůze nabídla několik kuriozit, mezi něž patří například bratři Okamurové, kteří i přes napjaté vztahy museli usednout dle abecedního pořádku vedle sebe, nebo poslanec Jiří Horák, jenž složil poslanecký slib v kroji.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 8.11.2021, 17:35

Okamura vedle Okamury

Po třiceti dnech od konání voleb se dnes na ustavující schůzi poprvé sešla nová Poslanecká sněmovna, které v souladu se zákonem ještě stále předsedal Radek Vondráček (ANO), v současnosti již bývalý předseda dolní komory. V úvodu schůze tedy složil slib nejprve on a až po něm ostatní poslanci, kteří dnes ve sněmovně usedli dle abecedy.

Návrh nového zasedacího pořádku dle příslušnosti k jednotlivým politickým stranám a hnutím bude totiž plénum schvalovat až na další schůzi. Například lídr SPD Tomio Okamura se dnes posadil (přes uličku) vedle svého staršího bratra Hayata Okamury (KDU-ČSL), který byl do sněmovny zvolen nově. Jedná se o poměrně zajímavou kuriozitu i z toho důvodu, že se starší bratr Hayato proti svému mladšímu bratrovi dlouhodobě vymezuje a hnutí SPD označuje za extremistické a populistické.

Hayato Okamura situaci okomentoval následovně: „Je to taková zajímavost, že jsme bratři – každý s úplně odlišným politickým názorem – nyní ve sněmovně, a doufám, že tato okolnost třeba přitáhne i pozornost občanů, kteří se moc o politiku nezajímají právě k té věcné politice.“ Dle dalších slov Hayata Okamury si oba bratři na začátku schůze podali ruce a srdečně se pozdravili. Je tedy možné, že dojde k alespoň částečnému narovnání vztahů.

Poslanecký slib v kroji

Probíranou funkcí bude v následujících dnech zejména předseda či předsedkyně nové sněmovny. Jedinou kandidátkou za „pětikoalici“ je šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Proti ní se postaví vicepremiér Karel Havlíček za ANO. „Jsme nejsilnější opoziční stranou,“ zdůvodnila návrh šéfka klubu ANO a ministryně financí Alena Schillerová.

Hnutí ANO má ve sněmovně 72 hlasů, zatímco koalice SPOLU a PirStan disponují 108 hlasy, kterými přislíbily svou podporu Pekarové Adamové. Dle Havlíčka se i přesto nejedná o pouhé formální gesto. Volba je totiž tajná a stát se může cokoli, jakkoli je to nepravděpodobné.

Ustavující schůze sněmovny mohla zaujmout také netradičním vystoupením poslance Jiřího Horáka (KDU-ČSL), který složil poslanecký slib ve vlčnovském kroji. „Před 75 lety složil poslanecký slib můj pradědeček Jan Plesl. Po roce 1948 se však nechtěl podřizovat komunistům, a proto byl zatčen a v roce 1953 utýrán k smrti. Složením poslaneckého slibu ve vlčnovském kroji mu chci vyjádřit svou úctu a také vztah k našim kořenům a tradicím,“ napsal Horák na twitter.

Kdo bude místopředsedou?

Největší spory se budou zřejmě týkat volby místopředsedů, kterých má být šest, a kde budou své zastoupení zřejmě vyžadovat i opoziční strany ANO a SPD. ODS navrhla Jana Skopečka, Piráti Olgu Richterovou, Starostové Věru Kovářovou a lidovci Jana Bartoška. SPD trvá na poměrném zastoupení a snaha opomenout tuto skutečnost je dle Tomia Okamury opovrhováním více než 500 tisíci hlasy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články