fb pixel Ivan David z SPD šíří ruskou propagandu: Z útoku na civilisty obviňuje Ukrajince – G.cz
Vyhledávání

Ivan David z SPD šíří ruskou propagandu: Z útoku na civilisty obviňuje Ukrajince

Zdroj: FB - Ivan David

Pokud jste si mysleli, že v SPD šíří bludy pouze Tomio Okamura a Miloslav Rozner, tak jste se šeredně spletli. Bývalý ministr zdravotnictví a současný europoslanec Ivan David o víkendu na svém FB zveřejnil příspěvek, ve kterém Kreml tvrdí, že za páteční útok na civilisty v Kramatorsku mohou Ukrajinci. Celé toto tvrzení je samozřejmě nesmysl.

Martin Miko
Martin Miko 12.4.2022, 16:07

SPD a šíření nesmyslů

„Útok v Kramatorsku byl zjevně dílem ukrajinské armády. Nejenže byla použita Točka U, kterou Rusové na Ukrajině nepoužívají a původně ukrajinský propagandista Arestovič uvedl, že jde o raketu Iskander, kterou užívá ruská armáda. Nejenom, že poloha zadní a přední části rakety ukazuje, že musela být vypálena z území ovládaného ukrajinskou armádou, jak je ukázáno na videu, ale navíc zahraniční zpravodajové objevili na těle rakety evidenční číslo, z něhož je patrné, že raketa patřila ukrajinské armádě,“ sdílel na svém Facebooku dne 10. dubna MUDr. Ivan David (SPD). Facebook nicméně sdílený příspěvek označil za nepravdivý, jelikož byl zkontrolován nezávislými subjekty zabývajícími se ověřováním faktů.

Sdílený hoax od Ivana Davida však během dvou dnů nasdílelo přes 5 tisíc uživatelů Facebooku, kterým je zřejmě pravda absolutně jedno. Ostatně stejně jako většině příznivců SPD. David pro iDNES.cz zareagoval tím, že příspěvek nepsal on, nýbrž jeho asistent, jak napsal i on na svém FB do komentářů.

A o co vlastně šlo? Při raketovém útoku na nádraží v Kramatorsku na východní Ukrajině zemřelo 50 lidí, a to včetně 5 dětí. Dalších několik desítek lidí utrpělo těžká zranění. Za zraněné civilisty však ruská strana odpovědnost odmítá. Nicméně ukrajinští novináři v minulých dnech poskytli veřejnosti několik záběrů z místa činu. Ty poukazují na to, že za celou situací stojí Rusové, kteří disponují raketami Točka sovětské konstrukce. Ty mají ve svých rukou totiž obě strany, tedy ruská i ta separatistická.

Europoslanec David se tak mohl dopustit veřejné podpory ruské agrese vůči Ukrajině, což je trestný čin stejně jako její popírání, omlouvání nebo zlehčování. Pan europoslanec však při dotazování ze strany iDNES.cz odvětil jen: „Mějte se pěkně. Napište si, co chcete. Přemýšlejte o tom, třeba na to přijdete.“

Davidovi se něco podobného povedlo už v březnu, když sdílel na internetu zavádějící dezinformace, které se týkaly biolaboratoří. Tyto bludy byly několikrát veřejně vyvráceny, nicméně ani to nezastavilo europoslance za SPD před jejich opětovným šířením.

Podobné články

Doporučujeme

Další články