fb pixel Joaquin Phoenix – G.cz
Vyhledávání

Joaquin Phoenix

Americký oscarový herec Joaquin Phoenix se narodil 28. října 1974 v portorickém hlavním městě San Juan.

Kariéra

Pro herectví se rozhodl už v útlém věku. Každý z jeho čtyř sourozenců získal nějakou zkušenost s filmem. Od smrti bratra Rivera je Joaquin herecky nejvýraznějším. Většinou hraje vedlejší role, ale ve věhlasných filmech.

Často ztvárňuje záporné a konfliktní postavy. Hrál například zrádného syna římského císaře ve velkofilmu Gladiátor (2000), tato role z něj učinila slavnou filmovou hvězdu.

V roce 2004 hrál country zpěváka Johnnyho Cashe ve filmu Walk the Line. Za ztvárnění této role byl oceněn Zlatým glóbem. Má cenu pro nejlepšího herce z festivalu v Cannes za film Nikdys nebyl (2017).

Na svém kontě má čtyři nominace na Oscara, konkrétně za filmy: Gladiátor (2000), Walk the Line (2005), aMistr (2012), v němž hraje vojáka Freddieho Quella, který trpí poválečnými traumaty. 

V roce 2019 se objevil jako legendární komiksový záporák ve filmu režiséra Todda Phillipse Joker.  Za ztvárnění této role si připsal čtvrtou nominici na Oscara, kterou se mu podařilo přetavit ve svou první zlatou sošku. Za Jokera získal také svůj druhý Zlatý glóbus.

Vztahy a rodina

Jeho životní partnerkou je od roku 2016 americká herečka Rooney Mara, která hrála například ve filmech Carol (2015) Muži, kteří nenávidí ženy (2011) či The Social Network (2010).

Jeho bratrem byl americký herec River Phoenix, který zemřel v pouhých 23 letech  na následky předávkování.