fb pixel Jokerův tanec na schodech má problém: Ikonická scéna je už teď kult, provází ji ale song odsouzeného pedofila – G.cz
Vyhledávání

Jokerův tanec na schodech má problém: Ikonická scéna je už teď kult, provází ji ale song odsouzeného pedofila

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Když se o něčem hodně mluví, je jasné, že jsou slyšet pozitiva i negativa. Joker, film tohoto týdne, měsíce, dost možná i roku, budí od světové premiéry jednu kontroverzi za druhou. Čerstvě kritici snímku upozorňují na to, že v již teď kultovní scéně, kdy hlavní (anti)hrdina tančí na schodech, hraje hitovka odsouzeného pedofila Paula Gadda aka Garyho Glittera.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 9.10.2019, 13:06

Tango dvou kriminálníků

Dvouhodinový snímek pomalu vrcholí. Divák je přikován do sedačky, čeká, jak proměna Arthura Flecka v Jokera vlastně dopadne a pak to přijde - scéna, v níž Joaquin Phoenix s vyšperkovaným klaunským make-upem tančí z dlouhých schodů. Nechceme filmovou novinku Todda Philipse spoilovat, takže se nebudeme rozepisovat o tom, proč je tenhle moment ve snímku zásadní a strhující, nebo proč se jedná o výjev, který je už teď ikonický v rámci celé kinematografie. Je to prostě důležitá pasáž.

Nejen proto se o ní ale mluví. Jokerův psychotický taneček je totiž podbarven poměrně známou hitovkou Rock and Roll Part 2 (známou také pod názvem Hey Song) od Garyho Glittera, vlastním jménem Paula Gadda - a to je problém.

Někdejší britská popová hvězda Gudd strávil na konci 90. let několik měsíců ve vězení za přechovávní dětské pornografie. O 7 let později ho ve Vietnamu odsoudili za sexuální napadnutí několika nezletilých dívek, to seděl 3 roky. A porto úchyláka prostě nenapravíš, v roce 2015 zpěvákovi domácí soudy napařily 16 let za jeden pokus o znásilnění, čtyři sexuální napadení a jeden pohlavní styk s dívkami ve věku pod 13 let. Prostě člověk, kterého podporovat nechcete, nijak.

Jenže, když ve filmovém hitu zní Guddův slavný song, a to skoro 2 minuty, jako autor práv na tom vydělává, i když není jasné, kolik přesně. Upozornila na to zahraniční média. Píseň v minulosti hodně používaly různé sportovní týmy především v USA, jak ale na světlo světa vycházeli Guddovy zločiny, postupně se od toho upouštělo.

Jaký názor na to máte vy? Píseň do scény perfektně sedí a dokresluje její atmosféru, ale rozhodně je zatížená problematickým kontextem. Tvůrci filmu si ji jen stěží vybrali schválně kvůli tomu, že ji napsal pedofil. Ono takových kontroverzních písní existuje víc - pár slavných jsme vybrali do galerie:

A tady si přečtěte, co nevíte o úplně prvním Woodstocku v historii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články