fb pixel Hra o trůny – G.cz
Vyhledávání

Hra o trůny

Hra o trůny (Game of Thrones) je americký dramatický fantasy seriál stanice HBO. Předlohou je fantasy sága Píseň ledu a ohně spisovatele George R. R. Martina. Námět zpracovali David Benioff a D. B. Weiss.

První záběry byly natočeny dne 26. července 2010 v Paint Hall Studios v Belfastu. První díl první série byl odvysílán 17. dubna 2011. Natáčení druhé řady bylo schváleno o dva dny později.

V roce 2011 byl seriál Hra o trůny celkem 13x nominován na cenu Emmy – nakonec získal ceny ve dvou kategoriích (za úvodní znělku a za nejlepšího herce ve vedlejší roli - tuto cenu získal Peter Dinklage za roli Tyriona Lannistera). Peter Dinklage získal rovněž Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v seriálu.

Druhá řada, která měla premiéru 1. dubna 2012, dosáhla ještě větší sledovanosti než první, a tak bylo rychlo rozhodnuto o natočení třetí série. Sledovanost nadále rostla a díky tomu seriál dospěl až do osmé série. V červenci 2016 stanice HBO oznámila, že osmá řada budu tou poslední. Datum premiéry prvního dílu osmé řady bylo stanoveno na 14. duben 2019.

Fantasy seriál Hra o trůny se těší nejenom velké přízni diváků, ale slaví také úspěchy při udělování cen Emmy. V letech 2015, 2016 a 2018 se stal nejlepším dramatickým seriálem. V roce 2018 získal seriál Hra o trůny včetně technických kategorií celkem 9 cen (z celkových 22 nominací).

Prvních šest sérií má po 10 dílech. Sedmá řada má 7 epizod a osmá, která celý seriálový epos zakončí, jich má 6. Celkem tak vzniklo 73 epizod.

Další články