fb pixel Hannibalova Clarice s dvojí tváří: Filmová pokračování, která vyměnila představitele hlavní role – G.cz
Vyhledávání

Hannibalova Clarice s dvojí tváří: Filmová pokračování, která vyměnila představitele hlavní role

+ DALŠÍCH 15 FOTEK + DALŠÍCH 16 FOTEK

Někdy se stane, že váš film je tak úspěšný, že diváci chtějí pokračování, ale totéž nadšení už nesdílí vaši herci. Někdy je to proto, že jim sláva stoupla do hlavy, někdy nemají čas, nevoní jim výše honoráře a někdy se jim prostě nelíbí scénář. V následujícím článku se podíváme na filmové postavy, které mezi díly prošly přeobsazením.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 15.4.2020, 14:09

Kdo jsi, Clarice?

S pokračováními úspěšných filmů je kříž. Producenti je chtějí, diváci je chtějí, ale málokdo je s nimi pak spokojený a pracovat na nich je řehole. Každý vám diktuje, jak to má vypadat: „Chceme nový příběh, který ovšem rozvíjí ten starý, ale taky chceme, aby to zase fungovalo, takže to udělej jiné, ale zároveň stejné, kapiš?“ A abyste to jako režisér neměl snadné, někdy se i vaši herci rozhodnou, že se ke stejné roli už nevrátí.

Občas je to proto, že se díky původnímu filmu proslavili natolik, že nemají čas nebo už si role mohou dovolit pečlivě vybírat. Někdy se jim nezdá výše honoráře, někde se jim nelíbí scénář, někdy vám umřou. Důvodů je mnoho.

Jedna z nejznámějších výměn je hned z té první kategorie: díky legendárnímu thrilleru Mlčení jehňátek se stala ikona nejen z Anthonyho Hopkinse v kůži kanibala Hannibala Lectera, ale také z Jodie Foster, která ztvárnila začínající agentku FBI Clarice Starling. Když přišla nabídka natočit pokračování filmu, Foster už se k roli vracet nechtěla a její rozhodnutí zviklalo i Hopkinse. Poté, co Jodiin part získala Julianne Moore, se ale Hopkins rozhodl v hraní Lectera pokračovat.

Že došlo k záměně hlavní herečky, to si všiml asi každý. Někdy ale filmaři dokážou přeobsazení velmi dobře zamaskovat – dokonce do té míry, že i divákům to doklapne třeba až roky od premiéry. V Návratu do budoucnosti se v roli Martyho dívky Jennifer objevila krásná Claudia Wells, ve dvojce ji ale hrála Elisabeth Shue. Aby to režisér Zemeckis zakryl, přetočil závěrečnou scénu prvního dílu, která je zároveň původní scénou dílu druhého, právě s Elisabeth. Pokud jste to nevěděli, nemáte zač. I my si to uvědomili později, než by nám bylo milé!

Na další podobné výměny se podívejte do následující galerie.

Jedním z dalších velmi známých přeobsazení je to, ke kterému došlo mezi Iron Manem 1 a Iron Manem 2. Ve snímku, jenž nastartoval ten šílený miliardový kolos jménem MCU, hrál kamaráda Tonyho Starka Jamese „Rhodneyho“ Rhodese Terrence Howard. Po úspěchu filmu se s Howardem počítalo i pro další díl, ale herci se nezdálo, že by měl mít o tolik menší honorář než kolega Robert Downey Jr., a tak projekt opustil. Jeho místo zaplnil Don Cheadle, kterému zůstalo až do hořkého End(game)u.

Doplnili byste další dvojice? Neváhejte nám napsat! Tipy od zapálených filmových fanoušků my vždycky vítáme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články