fb pixel Svět ji obdivoval jako Daenerys, v soukromí ale bojovala o život: Emilia Clarke kvůli nemoci na čas zapomněla i vlastní jméno – G.cz
Vyhledávání

Svět ji obdivoval jako Daenerys, v soukromí ale bojovala o život: Emilia Clarke kvůli nemoci na čas zapomněla i vlastní jméno

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Její tvář zná celý svět, ale na ulici byste ji asi nepoznali. Emilii Clarke proslavila role plavovlasé Matky draků ze seriálu Hra o trůny, ve skutečnosti má ale herečka tmavou hřívu. V pondělí oslaví 37. narozeniny, už má ale za sebou nejednu osobní tragédii; otec jí zemřel na rakovinu a ona sama dvakrát prodělala aneurysma mozkových cév.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 22.10.2023, 13:24

Pohodářka z Londýna

Stačí sledovat Instagram britské herečky Emilie Clarke a je vám jasné, že byste s ní rádi zašli na pivo. Věčně rozesmátá brunetka dostala do vínku obrovský komediální talent a nemá problém udělat si legraci sama ze sebe nebo se se světem podělit i o takové fotky, které by se na přední stránky módních magazínů asi nedostaly. V osobním životě přitom už svedla několik dramatických bitev, ale víte, co se říká - ti nejveselejší lidé to tak vždycky mají.

Emilia se pro herectví nadchla už ve třech letech, když viděla muzikál Show Boat, na kterém v té době pracoval její otec, divadelní technik. Právě ten ji v kariéře na prknech, která znamenají svět (a na stříbrném plátně) podporoval, ale zároveň se snažil, aby k uměleckému povolání s nejistým úspěchem přistupovala realisticky. „Často mi říkal, že jedinou věc, kterou se jako herečka musím naučit, je říkat dobře větu: ‚Dáte si k tomu hranolky?‘,“ prohásila v jednom rozhovoru. Po několika menších rolích ve filmech a seriálech přišel v roce 2010 zásadní zlom - Clarke byla obsazena do role Daenerys Targaryen v seriálu HBO Hra o trůny. Právě tenhle part z ní udělal dnes jednu z nejsledovanějších celebrit posledních let.

Zatímco natáčela televizní velehit, sváděla v soukromí Emilia zásadní bitvu, se kterou se veřejnosti svěřila až v březnu před třemi lety. Herečka totiž dvakrát prodělala aneurysma mozkových cév – poprvé v roce 2011 a znovu v roce 2013. Musela podstoupit náročnou operaci, v jejímž důsledku ji postihla afázie, což je ztráta řeči. Byla prý i chvíle, kdy si nemohla vzpomenout ani na vlastní jméno, jak řekla Emilie v rozhovoru pro The New York Times.

A v roce 2016 ji postihla další tragédie. Clarke zrovna v Kentucky natáčela snímek Above Suspicion, když se dozvěděla, že stav jejího otce, který trpěl rakovinou, se výrazně zhoršil. Ačkoliv dotočila svoje scény dřív a vydala se za ním, aby mu mohla být v posledních dnech života nablízku, nestihla to. Její tatínek zemřel prakticky ve chvíli, kdy její letadlo dosedlo na ranvej v Londýně.

Hvězda fantazie

V pracovním životě se nicméně hvězdě velice daří. Zdá se, že žánr fantasy a sci-fi je jí blízký. Kromě Hry o trůny ztvárnila Sáru Connor ve filmu Terminátor: Genisys, hrála také hlavní ženskou postavu ve Star Wars spin-offu o mládí Hana Sola.

Nyní se můžeme těšit ze dvou nových filmů, jimiž herečka zkusila opustit krabičku vlhkého snu nerdů a geeků. Jedním z nich je komedie Last Christmas, kde Clarke ztvární Kate, „novodobou a zoufalejší Bridget Jones“. Scénář k filmu napsala herečka Emma Thompson. O něco zajímavější je ale již zmíněný thriller Above Suspicion. Tam Emilia Clarke hraje Susan Smith, ženu, se kterou se nedobrovolně zaplete agent FBI Mark Putnam. Napínavý snímek z dílny Phillipa Noyce je inspirovaný skutečnou aférou, která vyústila v obrovský skandál a první odsouzení agenta FBI za vraždu člověka v historii.

A tady si přečtěte o životě ikonické francouzské herečky Catherine Deneuve.

Podobné články

Doporučujeme

Další články