fb pixel Desítky tisíc lidí demonstrují a politikům je to fuk. Dokáže Milion chvilek pro demokracii přimět Benešovou k demisi? – G.cz
Vyhledávání

Desítky tisíc lidí demonstrují a politikům je to fuk. Dokáže Milion chvilek pro demokracii přimět Benešovou k demisi?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Už potřetí během posledních tří týdnů se na Staroměstském náměstí v Praze sešly desetitísíce demonstrujících lidí, kterým se nelíbí události, co se v současnosti odehrávají na naší politické scéně. Oč přesně jde, kdo za akcemi stojí a jak se ještě můžete k této bohulibé činnosti přidat?

Martin Miko
Martin Miko 14.5.2019, 12:49

Týdny plynou a lidé demonstrují

Jistě jste postřehli, že se v mnoha městech po České republice konají už třetí týden po sobě organizované demonstrace, v rámci kterých lidé požadují nápravu justice v České republice. Pořadatelské úlohy se ujal spolek Milion chvilek pro demokracii, který si dává za cíl podporovat a kultivovat demokratickou kulturu, občanskou angažovanost a veřejnou diskuzi s Česku. Co jsou zač? Jde o partu asi 10 členů, jejichž předsedou je od ledna 2018 Mikuláš Minář a zhruba stovky dobrovolníků, které spojuje stejná myšlenka, což je šlechtí. A Soros to neplatí.

Ptáte se, proč se tohle všechno děje? Vše začalo v půlce dubna letošního roku, když policie navrhla obžalovat Andreje Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo. Kromě toho, že premiér tento krok policie označil za účelový komplot, se o dva dny později rozhodl, že odvolá tehdejšího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Toho na konci dubna 2019 nahradila česká právnička a bývalá členka ČSSD Marie Benešová, která dlouhodobě označuje kauzu Čapí hnízdo za politické intriky. V roce 2017 navíc nehlasovala pro vydání Andreje Babiše, jak zmiňuje Milion chvilek pro demokracii.

Od konce dubna se proto lidé pravidelně každé pondělí setkávají nejen v Praze na Staroměstském náměstí, aby ukázali svůj nesouhlas s premiérovými plány účelově měnit ministra spravedlnosti, který má pod palcem státní zástupce a soudce. Část veřejnosti má totiž pocit, že tímto způsobem by neměla v roce 2019 fungovat spravedlnost v naší zemi, a proto demonstrují. Třikrát se jim už podařilo zaplnit Staroměstské náměstí v Praze, nyní přišla řada na Václavské náměstí, což je trochu větší sousto.

Cílem demonstrací je tedy demise Marie Benešové, která se stala ministryní spravedlnosti, neodvolání současného Nejvyššího státního zástupce a zaručení sedmi pojistek pro nezávislou justici.

Má to smysl, když desetitisíce lidí aktivně několik týdnů demonstrují, protože se jim nelíbí chování Andreje Babiše? Na první pohled se zdá, že nemá, protože náš premiér se tváří, že se ho to netýká, ale samozřejmě, že se ho to týká, protože ti lidé tam jsou kvůli němu. Ano, dá se pesimisticky namítnout, že v dnešní době je pozice politika v Česku naprosto neotřesitelná a většina tuzemských volených zástupců lidu si může dělat, co chce a neodstoupí za žádnou cenu. Po každém skandálu stačí dát na Facebook fotku s koněm nebo přispět na charitu a jste z toho venku. Ale ani tohle nemůže fungovat do nekonečna a trpělivost není nekonečná.

Každopádně, příští demonstrace se bude konat 21. května od 18:30 na Václavském náměstí v Praze, pokud se chcete zapojit taky. A třeba to přinese ovoce.

A zde jsou již zlidovělé citáty od prezidenta Miloše Zemana.

Podobné články

Doporučujeme

Další články