fb pixel Podvodníček nebo recesista: Koho si mohou na Slovensku zvolit za prezidenta? – G.cz
Vyhledávání

Podvodníček nebo recesista: Koho si mohou na Slovensku zvolit za prezidenta?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Kdo se touží stát příštím slovenským prezidentem, má čas přihlásit se do dnešní půlnoci, kdy končí lhůta pro podání kandidátek. O tento post se zatím uchází 16 osob, mezi nimiž jsou politici, soudce, advokátka, vědec i občanští aktivisté. A jak to tak u voleb bývá, i u těch na Slovensku se už stihlo objevit několik bizarností; třeba důchodce, který vyloudil potřebné podpisy poslanců podvodem.

Václav Roman
Václav Roman 31.1.2019, 14:25

Bizarnosti slovenských prezidentských voleb

O post prezidenta Slovenska se může ucházet každý, kdo je volitelný do Národní rady Slovenské republiky a v den voleb mu je alespoň 40 let. Zájemci, kteří tyto dvě podmínky splňují, musejí do dnešní půlnoci odevzdat petici s alespoň 15 tisíci platnými podpisy občanů. Nebo je zde druhá možnost – získat podporu patnácti poslanců.

Důchodce Ján Molnár by se moc rád stal slovenským prezidentem. Je mu už 70 let, a tak věkovou podmínku s přehledem splňuje. Má sice hodně známých, ale zdaleka ne potřebných 15 tisíc. Co s tím? V Molnárově hlavě se urodil geniální nápad; zkusit sehnat podporu 15 poslanců. Jenže není vůbec známý a v případě svého zvolení by prý nechal rozpustit parlament, za což by asi moc podpisů nezískal.

A tak se uchýlil ke lsti. Když loni 1. září probíhal v Národní radě Slovenské republiky den otevřených dveří, rozhodl se toho důchodce využít. Připravil si petiční arch a vydal se zkusit štěstí. V parlamentu se setkal s mnoha vládními i opozičními poslanci, kterým dal podepsat petici, o jejímž znění jim napovídal všechno možné, jen ne pravdu. Někteří zákonodárci se však v nepozornosti nerozpakovali připojit pod ni svůj podpis.

„Uvedl nás v omyl,“ rozčiloval se opoziční poslanec Boris Kollár, když vyšlo najevo, co zákonodárci skutečně posvětili.

„Pokud dá poslanec svůj podpis na listinu, musí si být vědom účinků. Pokud podepsal listinu, kterou si nepřečetl, je to projev jeho neodbornosti,“ uvedl k situaci předseda slovenského parlamentu Andrej Danko, který však z důvodu podvodného jednání Molnárovu kandidaturu nakonec nepřijal. Na Slovensku se tak (naštěstí) nedočkají zavedení základního příjmu, zrušení exekucí či rozpuštění parlamentu, vlády a Slovenské informační služby. To všechno měl totiž důchodce v plánu.

Nejedná se však o jediného bizarního kandidáta ve volbách. Dnes, v poslední možný den na podání kandidátky, byl „odevzdán“ petiční arch na podporu zpěváka Martina Jakubce. Má na něm být 21 039 občanů Slovenské republiky. Alespoň to stojí na facebookové stránce „Martin Jakubec – Prezident“. S ohledem na ročník jeho narození (1985) je však jasné, že se jedná jen o recesi.

A když jsme u té recese...

A co Kiska?

Bezpečně víme, že v příštím volebním období nebude prezidentem ani současná hlava státu Andrej Kiska, ten totiž už loni oznámil, že to znovu zkoušet nebude.

Podívejte se do následující galerie, kam jsme zařadili 10 nejnadějnějších kandidátů. Pravděpodobně tam totiž narazíte na příštího slovenského prezidenta:

A zde si můžete přečíst, za jakých podmínek bude mít Babiš vládní čtvrť.

Podobné články

Doporučujeme

Další články