fb pixel Slovenské prezidentské volby jdou do finále: V čem připomíná Šefčovič Zemana? – G.cz
Vyhledávání

Slovenské prezidentské volby jdou do finále: V čem připomíná Šefčovič Zemana?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Už dnes se rozhodne, jestli budou mít naši bratia prezidentku nebo prezidenta. Podle průzkumů je favoritkou volebního klání právnička Zuzana Čaputová, která v prvním kole zvítězila o 470 tisíc hlasů. Sama ale moc dobře ví, že vyhráno ještě nemá a apeluje na své voliče, ať jí to přijdou hodit. Do slovenských voleb se dost neomaleně zapletl český prezident Miloš Zeman. Ukázalo se, že jeho favoritem je druhý kandidát Maroš Šefčovič. Snažili jsme se vypátrat, co mají ti dva společného. A je toho hodně!

Václav Roman
Václav Roman 29.3.2019, 17:42

Fico a Zeman stojí za Šefčovičem

Dlouholetý diplomat Maroš Šefčovič, kterého podporuje nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie, skončil v prvním kole na druhém místě a k vítězství ve druhém kole by potřeboval zmobilizovat co nejvíce voličů neúspěšných prezidentských kandidátů, zejména Štefana Harabina a Mariana Kotleby, kteří v prvním kole získali dohromady čtvrtinu všech hlasů.

Mezi dvěma koly prezidentských voleb se ukázalo, že Šefčoviče nepodporuje jenom slábnoucí strana slovenského expremiéra Roberta Fica, ale také český prezident Miloš Zeman. Není zrovna vrcholem politické korektnosti přijmout jednoho z kandidátů na hlavu sousedního státu necelý týden před dnem D. Zeman si s tím však hlavu nedělal, a když Šefčovič o setkání s ním požádal, vyhověl mu a v neděli jej na zámku v Lánech otevřenou náručí přivítal. Strávili spolu dvě hodiny, což je úctyhodná doba, která svědčí o tom, že si ti dva měli co říci.

Šefčovič na vlnách Českého rozhlasu Radiožurnál přiznal, že o audienci požádal. Je dost možné, že se chtěl od dvojnásobného vítěze přímé prezidentské volby inspirovat. Tak si přijel nejen pro požehnání, ale především pro rady, jak to udělat, aby se stal prezidentem.

Čaputová neútočila, Šefčovič ano

Nejspíše od něj něco pochytil, neboť zatímco Zuzana Čaputová se s žádnými osobními útoky vůči svému soupeři nevytasila, Šefčovič do své soupeřky šťouchl hned několikrát. Například se pokoušel zpochybnit kredit Čaputové jako advokátky. Také uvedl, že Čaputová je na štíru s angličtinou. Naštěstí nešel Šefčovič tak daleko jako Zeman, který prozkoušel moderátora Jan Pokorného památnou větou: „Víte, co je to v angličtině pussy?“

V jedné debatě také Šefčovič vyčetl Čaputové, že vede nejdražší kampaň v historii země, což se nakonec ukázalo jako nepravda, neboť současný prezident Andrej Kiska vydal na svou propagaci finančních prostředků více.

Kromě osobních útoků spojují Zemana a Šefčoviče ještě další věci. Dle Šefčoviče mají oba stejný názor na sociální témata. Rychle prý našli společnou řeč na téma starost o seniory i mladé rodiny.

Oba dva pojí také oddané manželky, které jim krátce po seznámení vypomáhaly. Šefčovič potkal svou nastávající choť Helenu v Moskvě, následně si doplnila jazykové znalosti (hlavně angličtinu a francouzštinu), aby mohla svému muži pomáhat s konzulárními záležitostmi. Miloš Zeman si zase v roce 1990 postěžoval, že nemá sekretářku. Ivana Bernačíková na ta slova zareagovala, přerušila studium a stala se nejprve Zemanovou asistentkou v Prognostickém ústavu a později i paní Zemanovou.

Spojují je také vztahy k Rusku. Šefčovič během kampaně opakovaně uvedl, že nevnímá Rusko jako hrozbu, ale jako strategickou výzvu. Jako strategické země pak vnímá také Čínu a USA.

Když byl Zeman zvolen poprvé prezidentem, pronesl památnou větu: „Chci být prezident dolních deseti milionů, mezi těmi jsou jak voliči Zemana, tak Schwarzenberga.“ Před druhým kolem prezidentské volby na Slovensku, uvedl Šefčovič v rozhovoru pro Českou televizi následující: „Chci vyslat velmi silné poselství a vysílám velmi jasný signál, že chci být prezidentem všech lidí na Slovensku.“

Nosí Zeman smůlu?

Ti dva měli skutečně o čem rozprávať. Audience u Zemana nevěstí ovšem nic dobrého. Stačí si vzpomenout na situaci, kdy v září 2016 přijal český prezident Norberta Hofera, který byl v té době kandidátem na rakouskou hlavu státu. Obdobně jako Šefčovič o schůzku sám požádal a Zeman mu vyhověl a přijal ho, což bylo označováno jako neomalený zásah do rakouské volební kampaně. Následné prezidentské volby, které se kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů konaly nadvakrát, Hofer prohrál a prezidentem Rakouska se stal Alexander Van der Bellen.

A zde si můžete přečíst více o Zuzaně Čaputové, které pokud volby vyhraje, její první zahraniční návštěvu nezávidíme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články