Ani vyhozená urna výsledek nezvrátila: V čele Slovenska stane Čaputová, nebo Šefčovič

Překvapení se v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku nekonalo. O hlavě státu našich sousedů bude muset rozhodnout až druhé kolo v sobotu 30. března. Střetnou se v něm Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Právnička potvrdila roli favoritky, hlas jí dalo 40,5 procenta voličů, kteří ve volbách volili. Eurokomisař získal 18,7 procenta.

Bude Slovensku vládnout žena?

Občanská aktivistka a právnička, Zuzana Čaputová, s přehledem vyhrála první kolo prezidentský voleb na Slovensku. Asi hodinu po půlnoci vystoupila před novináři se závěrečným projevem. Poblahopřála Šefčovičovi k postupu do druhého kola voleb a zopakovala, že je ráda, že se jejím protikandidátem stane člověk bez extrémních názorů.

"Jsem ráda, že nebudeme muset, on ani já, čelit extrému,“ řekla aktivistka v narážce na protikandidáta Štefana Harabina, který s 14,34 procenta hlasů skončil třetí. Tento protievropský kandidát odmítal ještě dlouho po uveřejnění výsledků uznat svou porážku a nakonec řekl, že se zaměří na další volby. Čaputová by se dost možná mohla stát první ženou v prezidentské funkci na Slovensku.

Průzkum Focusu pro televizi Markíza předpokládá, že Čaputová by mohla ve 2. kole porazit Maroše Šefčoviče se ziskem 64,4 %. Volební účast dosáhla podle upřesněných údajů 48,74 procenta.

Slovenské volby se letos neobešly bez incidentu. Jejich poklidný průběh narušil večer jeden z voličů v obci Medzany, když volební urnu s hlasovacími archy vysypal na ulici. Právě kvůli tomu se opozdilo i zveřejňování průběžných výsledků.

A tady čtěte, kdo je žhavá favoritka na slovenskou hlavu státu, Zuzana Čaputová.


Komentáře

Doporučeno pro vás