Kdo se stane příštím slovenským prezidentem? Kvůli nejasné ústavě nemusí Čaputové k vítězství stačit ani 53 % hlasů

Obrázek uživatele vaclav.roman
02.03.2019, 09:59

Kdo se stane pátým slovenským prezidentem? Současná hlava státu Andrej Kiska se rozhodla dát šanci dalším a podruhé se o hlasy voličů ucházet nebude. Podle posledních průzkumů má největší šance právnička Zuzana Čaputová. Té na záda dýchá Maroš Šefčovič, který kandiduje s podporou vládního Smeru. Kvůli nejasné ústavě však může být situace ještě pořádně zapeklitá.

Budou mít na Slovensku prezidentku?

V současné době už platí na Slovensko na zveřejňování nových předvolebním průzkumů moratorium, více se tak dozvíme až v sobotu 16. března 2019, kdy se koná první kolo slovenských prezidentských voleb. Jméno nového slovenského prezidenta či prezidentky se stejně s největší pravděpodobností dozvíme až o další dva týdny později, kdy se bude konat druhé kolo voleb.

Poslední zveřejněné průzkumy favorizují právničku Zuzanu Čaputovou, která dlouhou dobu působila v neziskovém sektoru a snaží se v různých oblastech práva prosazovat spravedlnost, po které je na Slovensku v současné době velká poptávka. Zabývala se enviromentálními tématy i problematikou zneužívaných a týraných dětí. Také je známá svými liberálními postoji, například se vyslovila pro to, aby právo na adopci dítěte měly i páry stejného pohlaví. Kdo je favoritka slovenských prezidentských voleb si můžete přečíst zde.

Čaputové vyjádřil podporu i současný slovenský prezident Andrej Kiska, který se podruhé o hlasy voličů ucházet nebude. Kandidátcetaké pomohlo, že se k ní přiklonil i vědec Robert Mistrík, který se v její prospěch vzdal kandidatury.

Slovenská televize Markíza zveřejnila v polovině minulého týdne výsledky průzkumu agentury Focus. K Čaputové se přiklánělo téměř 45 % dotázaných. Podle průzkumu agentury AKO by získala dokonce 53 % hlasů! Ze stejné sondáže vyplývá, že její hlavní soupeř Maroš Šefčovič by se musel spokojit s necelými 17 % hlasů. Což je ztráta 36 %. Třetím kandidátem, který může promluvit do hry o slovenský prezidentský úřad, je Štefan Harabin s 11,4 % hlasů.

A co další kandidáti? Marián Kotleba má dle průzkumu agentury AKO jen minimální šanci na vítězství (5,6 % hlasů) a další soupeři jako Béla Bugár, František Mikloško a Milan Krajniak by nepřekročili ani hranici 5 % hlasů.

Jde o průzkum, který byl proveden na vzorku 800 respondentů. Agentuře Ako jej zadal volební tým Zuzany Čaputové.

Ani 53 % hlasů by nemuselo stačit!

Podle slovenského Denníku N by však nemusel zisk 53 % hlasů v prvním kole Čaputové k vítězství stačit. Kamenem úrazu je nejasná formulace slovenské ústavy, ve které je uvedeno: "Prezidentem je zvolen kandidát, který získá nadpoloviční většinu platných hlasů oprávněných voličů. Pokud ani jeden z kandidátů potřebnou většinu hlasů voličů nezíská, koná se do 14 dnů druhé kolo voleb.“

Není tedy jasné, zda stačí získat většinu odevzdaných hlasů, nebo většinu všech voličů v zemi, tedy i těch, kteří volit nešli. Státní volební komise se přiklonila k druhé variantě, což by znamenalo, že i když Čaputová nebo kdokoliv jiný, získá nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů, bude se stejně konat druhé kolo voleb, ve kterém se rozhodne.

A zde si můžete přečíst o tom, jak se chtěl stát kandidátem na prezidenta podvodníček nebo recesista.


Komentáře

Doporučeno pro vás