fb pixel Dva roky starý vtip o brexitu je pořád vtipnější, dočkají se Britové druhého referenda? – G.cz
Vyhledávání

Dva roky starý vtip o brexitu je pořád vtipnější, dočkají se Britové druhého referenda?

Zdroj: profimedia.cz

Nedávno to byly dva roky od momentu, kdy si Velká Británie odhlasovala odchod z EU. V posledních týdnech se ale fraška jménem brexit stává více a více zábavnou.

Petr Boháček
Petr Boháček 25.7.2018, 14:06

Největší silou premiérky Theresy Mayové je fakt, že i přes politický kolotoč a absurdity kolem odchodu z EU u kormidla zůstala. Co si rozhodně neudržela je ale její tvář. S vědomím, že je Donald Trump a speciální obchodní dohoda s USA jedinou alternativou pro UK, ho opakovaně nechala útočil na sebe samotnou a lhát o celé zemi. Odchod ministrů zahraničí a pro brexit, Borise Johnsona a Davida Davise, ji ale paradoxně pomohl. Její návrh na měkkého a neúplného odchodu si nyní bude prosazovat sama. Vůbec se to ale nemusí stát.

Největší zastánci odchodu z EU jsou pryč a Mayová sama byla původně pro setrvání. Jejího slogan „brexit znamená brexit“ možná znamená, že brexit vůbec nebude. Na tuhle post-faktičnost nemá ani sám Donald Trump. Evropská unie často opakuje, že čtyři základní unijní svobody – volnost pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu – jsou nedělitelné. Měkký brexit je ale na jejich oddělení postaven. Británie zůstane v jednotném trhu, ostatní věci si bude řešit sama, ale pořád nikdo neví, jak je takový scénář aplikovatelný bez hranice mezi Severním Irskem a Irskem. Tu všichni kvůli riziku rozpoutání konfliktu mezi katolíky a protestanty odmítají.

Pokud EU vycítí, že je tu šance druhého referenda, může navíc ve vyjednávání přitvrdit a ohánět se nedělitelností čtyř evropských svobod. Michel Barnier, hlavní vyjednavač EU, navíc nevylučuje, že by kandidoval na šéfa Evropské komise. Jeho kampaň začíná brexitem. Pokud bude dostatečně tvrdý na Brity, mohl by je třeba donutit do druhého referenda a stát se tak evropským hrdinou co odvrátil brexit.

Druhé referendum se stává reálným scénářem. Náměstek ministra zahraničí Alan Duncan již řekl, že připadá v úvahu. Labouristé tím také vyhrožují. V situaci, kdy Mayová nebude mít parlamentní podporu pro vyjednaný měkký odchod – kvůli zastáncům tvrdého brexitu či zaníceným opozičním labouristům, kteří se více a více podobají populistickým nacionalistům – bude jediným řešením referendum. Předčasné volby by pro konzervativce nedopadly podle průzkumů dobře.

Diskutované referendum by tak mělo tři možnosti: odchod bez dohody, měkký brexit vyjednaný Mayovou nebo zůstat v EU. Takové nastavení hraje ve prospěch těch, co chtějí zůstat. Podporovatelé brexitu by se totiž ve volbě dělili na ty hlasující pro odchod bez dohody a pro měkký brexit. Pokud jste se celé dva roky této frašce smáli, tak se možná budete smát ještě víc, až si Velká Británie odhlasuje v EU zůstat.

A zde je 17 nejčastějších novinových titulků, které nás čekají během letošního léta.

Podobné články

Doporučujeme

Další články