fb pixel Korespondenční volba: Schválení zákona zvedne účast u voleb a ušetří Čechům peníze – G.cz
Vyhledávání

Korespondenční volba: Schválení zákona zvedne účast u voleb a ušetří Čechům peníze

Zdroj: Profimedia

Korespondenční volby fungují v rámci celé Evropy a v mnoha státech jsou běžnou a lety ověřenou praxí. Navíc by mnoha občanům ČR žijícím v zahraničí usnadnily možnost a právo volby. Pro mnoho našich krajanů mnohdy znamená cesta k volební urně nutnost ujet i stovky kilometrů a zaplatit nesmyslné ceny za letenky nebo jízdy vlakem. A proč vůbec hnutí ANO a SPD korespondenční volbu odmítají? Protože by je to ve volbách oslabilo.

Martin Miko
Martin Miko 22.1.2024, 17:05

Volby poštou nám usnadní život

Věděli jste, že ČR je jednou z pěti zemí EU, ve které nelze volit korespondenční volbou ze zahraničí? Kromě Česka se jedná o Chorvatsko, Island, Maltu a Francii. Nicméně ve Francii lze od roku 2020 volit ze zahraničí přes internet. S korespondenční volbou přitom podle Agentury STEM/MARK souhlasí skoro polovina Čechů, a to především mladší ročníky, lidé ze středně velkých a velkých měst a voliči vládních stran. Možná proto s novou možností volby nesouhlasí poslanci ze stran hnutí ANO a SPD. Argumentují například tím, že mohou ohrozit demokracii nebo, že jsou v rozporu s ústavním pravidlem, že volby jsou tajné. Odpůrci možnosti volit poštou dále argumentují tím, že Češi žijící v zahraničí nemají právo volit v Česku, protože tam nebydlí a neplatí daně. To je nicméně podobný argument jako, že by k volbám neměli chodit lidé, co nepracují, protože neodvádějí daně. Přitom se často jedná například o lidi, kteří pendlují nebo jsou na výměnném pobytu v rámci studia v zahraničí. Tito lidé si zaslouží právo volit a je důležité jim toto právo umožnit. Když to jde ve většině Evropy, neexistuje žádný důvod, proč by to nemělo fungovat i v České republice. Dost bylo dojíždění na konzulární úřady osobně.

Možná by rovnou stálo za to poohlédnout se i po volbách přes internet. Dnešní technologie a kybernetická bezpečnost jsou na takové úrovni, že lze bez problémů posílat miliony korun přes celou planetu během minuty, tak proč není možné tímto způsobem poslat i volební hlas. V rámci korespondenčních i internetových voleb se často hovoří o problému s manipulací výsledků, nicméně když lze takto bez problémů volit v zahraničí, tak se inspirujme v zemích, kde to funguje mnoho let a zaveďme totožný systém. Například v Německu to funguje tak, že korespondenčně mohou volit i Němci, kteří v zemi žijí, nikoliv v zahraničí. Nicméně musí o hlasovací lístky požádat dopředu, aby se stihlo je zaregistrovat pod kódem. Proto je pak nemožné, aby jeden občan volil osobně a korespondenčně zároveň. Při korespondenčním hlasování je dále pak důležité, aby ho občan zaslal před sčítáním hlasů. Lístek je pak vložen do urny spolu s ostatními a vše hlídá volební komise. Tím pádem není ohrožena demokracie, nedojde k podvodu a není prolomena anonymita.

Pro některé voliče v zahraničí je například velký problém volební den, který je v Česku pátek a sobota. Pro občany ČR žijící v Iráku je nemožné volit v pátek, protože se nejedná v zemi o úřední den.

Ba naopak, zavedení nové možnosti volit by zvýšilo volební účast u voleb a hlavně by usnadnilo život mnoha studentům, pendlerům a krajanům v zahraničí na to vyjádřit demokraticky svůj názor bez starostí cestovat stovky kilometrů kvůli vhození obálky do urny. Naše společnost pokročila, takže by se měly i volby modernizovat.

Korespondenční volby by přitom usnadnily život více než půl milionu českých občanů, kteří žijí v cizině a v případě schválení nového zákona by se mohli poprvé zúčastnit hlasování dopisem v řádných volbách do Poslanecké sněmovny už v roce 2025. Korespondenční volby by se týkaly nejen sněmovních, ale i prezidentských a evropských voleb. Na krajské a komunální prozatím volební návrh zákona nemyslí.

Zavedení korespondenční volby by například pomohlo i lidem, kteří vyrazili na dovolenou nebo na služební cestu v době voleb.

Zdroje:

https://www.ceska-justice.cz/2024/01/korespondencni-volba-krome-cr-ji-neumoznuje-francie-chorvatsko-malta-a-island/

Podobné články

Doporučujeme

Další články