fb pixel Největší skandál v historii běhu? Rosie Ruiz zvítězila v Bostonském maratonu, když naskočila do závodu 2 kilometry před cílem, v předchozím závodě cestovala část trasy metrem – G.cz
Vyhledávání

Největší skandál v historii běhu? Rosie Ruiz zvítězila v Bostonském maratonu, když naskočila do závodu 2 kilometry před cílem, v předchozím závodě cestovala část trasy metrem

Zdroj: USMC Archives from Quantico, USA - Boston Marathon Runners, April 1978, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=119266416

Dne 21. dubna roku 1980 se odehrál takzvaný „sportovní podvod století“, když šestadvacetiletá běžkyně Rosie Ruiz skončila první v ženské divizi Bostonského maratonu s časem 2:31:56. Byla odměněna medailí, vavřínovým věncem a stříbrnou mísou. O osm dní později však byla zbavena vítězství poté, co se závodníci dozvěděli, že naskočila do závodu asi dva kilometry před cílem.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 21.4.2024, 11:04

Běžkyně Rosie Ruiz

Kubánská běžkyně Rosie Ruiz, administrativní asistentka z New Yorku, se kvalifikovala na 84. Bostonský maraton tak, že předložila svůj čas z běhu na newyorském maratonu v roce 1979. Ačkoli Rosie Ruiz nikdy nevysvětlila, proč podváděla, předpokládá se, že měla v úmyslu přidat do zhruba do středu skupiny běžců během závodu. Běžkyně se však přepočítala a připojila se do maratonského závodu asi dva kilometry před koncem, aniž by si uvědomila, že se v tu chvíli ocitla před ostatními 448 závodnicemi.

Ruiz byla v běžeckém světě neznámá a její vítězství vyvolalo podezření, protože se jednalo o neuvěřitelné 25minutové zlepšení ve srovnání s jejím časem na maratonu v New Yorku. Její vítězný čas byl navíc třetím nejrychlejším ženským maratonským časem v historii.

Maraton v metru

Po prostudování závodních fotografií a vedení rozhovorů, představitelé Bostonského maratonu 29. dubna 1980 zbavili Ruiz titulu a jmenovali Jacqueline Gareau z Kanady mistryní ženské divize s časem 2:34:28. Newyorský čas kubánské „podvodnice“ byl později zrušen, když úředníci zjistili, že během části závodu jela metrem.

Kontroverze kolem Ruiz zastínily výkon Billa Rogerse, který v roce 1980 vyhrál mužskou divizi Bostonského maratonu rekordně čtvrtý rok v řadě.

Od závodu k vězení

Poté, co byl podvod odhalen, přišla Ruiz, která tvrdila, že vyhrála bostonský maraton spravedlivě, i o svou práci v New Yorku. S dalšími problémy se setkala v roce 1982, kdy byla obviněna z krádeže peněz od zaměstnavatele. Následující rok byla přistižena při prodeji drog tajným policistům na Floridě. V obou případech si Ruiz odseděla krátký čas ve vězení. Autorka jednoho z největších běžeckých skandálů zemřela v roce 2019.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články